kávový květ

Kávovník můžete pěstovat jako okrasnou rostlinu i v bytě

Zkuste si vypěstovat kávovník, který vás potěší překrásnými bílými květy, ze kterých dozrají červené plody. Ty můžete později zužitkovat. A péče o rostlinu není složitá.

Odkud pochází

Kávovník (Coffea) pochází z Afriky (Etiopie), avšak odtud se již před stoletími rozšířil do Jižní Ameriky (zvláště Brazílie) a Arábie. Jinde ve světě se pěstuje spíš jako okrasná pokojovka.

Co kávovník potřebuje

Kávovník potřebuje světlé místo, avšak ne na přímém slunci, které by jej spálilo. Dejte jej na jihovýchod nebo jihozápad, ale poněkud dále od okna. Dále vyžaduje poměrně vysokou teplotu v létě (22–28 °C) a v zimě nesmí teplota klesnout pod 12 °C. Nemá rád přemisťování, a tak je vhodné jej ponechat stále na stejném místě – ani neletnit venku, ani nezazimovávat v jiné místnosti.

plody kávy - Kávovník můžete pěstovat jako okrasnou rostlinu i v bytě

Kávovník

V létě potřebuje bohatě zalévat, a to nejlépe dešťovou vodou, popř. vodou odstátou. V zimě zálivku snižte. Substrát je nejvhodnější z listovky, zeminy, rašeliny a písku v poměru cca 3:1:1:1. Na dno květináče umístěte drenáž z drobných oblázků, aby kávovník nikdy nestál zcela ponořený do vody.

Mladé rostliny přesazujeme každý rok, starší a větší pak podle potřeby.

Co kávovník nesnáší

Kávovník nesnáší chlad – při teplotách pod 12 °C přestává růst a při nižších může uhynout. Rovněž nesmí stát v přemokřeném substrátu – kořeny by napadla hniloba. A poslední, čeho byste se měli vyvarovat, je průvan, zejména v zimě.

Kdy se dočkáte květů a semen

Kávovník vykvete cca za 3 roky po zasazení. Krásné bílé květy se po několika měsících změní v plody, které můžete buď znovu zasadit a vypěstovat další kávovník, anebo – pokud se jich urodilo dost – i upražit a umlít si vlastní kávu.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

1 Komentářů

Zanechte komentář