datura metel

Zimujete datury správně? Některé chyby lze ještě napravit

Teploty pod bodem mrazu zkrátka nesnášejí, proto je třeba datury (česky nazývané také jako durmany) před jejich působením chránit v chladné a nejlépe světlé místnosti. Letos musely do bezpečí zamířit podle lokality zhruba v polovině listopadu. To však neznamená, že na jaře budou zase jako dřív – chyb, které lze při zimování datur udělat, je totiž poměrně dost.

Experiment s vyššími teplotami? Raději ne

Studená chodba nebo předsíň se na první pohled může jevit jako dobrý nápad. Průměrných 15°C přece nemůže datuře nijak uškodit, nebo ano? Ve skutečnosti snese takto vysokou teplotu jen několik málo druhů, mnohem spolehlivější je tedy spíš teplotní rozhraní mezi 10-12°C, jen s drobnými odchylkami. Nemá-li tedy váš exemplář podrobný návod k pěstování třeba z profesionálního zahradnictví, řiďte se raději všeobecným doporučením. Vedle rozhodně nešlápnete!

datura květ - Zimujete datury správně? Některé chyby lze ještě napravit

Zdroj foto: en.wikipedia.org                              Datura

Světlo? Ano, ale ne moc

Zkušení pěstitelé datur říkají, že nejlépe jim svědčí pobyt spíše v tmavších místnostech. To si však v žádném případě nesmíte vyložit jako sklepní kóji bez přístupu světla. Skutečným problémem je pro datury pouze blízkost jižního okna, kde je ostré slunce na sklonku zimy může nepěkně popálit, jakákoliv jiná orientace jim problémy nedělá.

Chcete spoustu květů? Nebojte se sestřihu

Čím méně se bude bát nůžek, tím větší úrodou květů vás v sezóně datury potěší. Nestříháme pouze malé sazeničky do 50 cm výšky, těm vyšším naopak neuškodí ani radikální řez a zkrácení klidně o polovinu. Právě v zimní období můžete položit základy budoucího tvaru vaší datury – může růst jako stromová, ale i jako keřová forma.

Náš tip: Sestřih je vhodné provést hned na počátku zimování. Pokud to nestihnete, máte čas do začátku vegetační sezóny. Poté byste rostlinu spíše zbytečně oslabili.

Na závěr nezapomeňte datury ošetřit i proti nejčastějším škůdcům – mšicím a sviluškám. Preventivní postřik aplikujte i v případě, že žádné známky onemocnění nepozorujete. Prevence je právě u těchto rostlin velmi důležitá!

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Štítky
, ,

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

thirteen + 17 =