kiwi

Vypěstujte si vlastní kiwi. Není to nemožné sklízet vlastní plody

Kdo by nechtěl sklízet vlastní plody kiwi, místo aby si kupoval předražené a tvrdé ovoce? V tomto článku uvidíte, že to není nemožné.

Jakou odrůdu vybrat

Důležitým krokem číslo jedna je vybrat správnou odrůdu, aby se jí dařilo v našich klimatických podmínkách a aby nám přes zimu nezmrzla. Ideální jsou minikiwi, čili Actinidia arguta, které jsou původem z Číny, Japonska a Ruska.

Jak kiwi správně pěstovat

Kiwi existuje ve dvou variantách – dvoudomé a samosprašné. Pokud si pořídíme odrůdu samosprašnou, stačí nám jedna rostlina, pokud dvoudomou, musíme mít samčí a samičí rostlinu. Na to je nejlépe se zeptat přímo prodejce.

Dále kiwi vyžaduje slunné stanoviště, nejlépe na jižní straně, např. u stěny domu. Protože je popínavé, dá se pěstovat ve stěnách jako vinná réva.

Půdu potřebuje kvalitní, propustnou, s dostatkem vápníku, draslíku a hořčíku. Pokud takovou půdu nemáme, můžeme použít přihnojování – hodí se např. ledek s vápencem.

 

kiwi - Vypěstujte si vlastní kiwi. Není to nemožné sklízet vlastní plody

Během vegetačního období potřebuje kiwi pravidelnou zálivku a hnojení.

Tvarování je možné, a dokonce žádoucí, aby se nám nevytvořila změť větví. Jednotlivé šlahouny se dají dobře vyvazovat.

Kiwi kvete a plodí až třetím rokem. Plody jsou oválné žlutozelené bobule dlouhé až 25 mm a široké až 15 mm. Jsou sladké, ale musíme je trhat plně zralé. Nezralé jsou naopak hořké, přezrálé potom mají nevýraznou chuť. Nevadí jim, když přejdou mrazem, jsou pak naopak výraznější chuti.

Choroby a škůdci

Obrovským benefitem při pěstování kiwi je to, že u nás nemá žádné přirozené škůdce, ani netrpí žádnými chorobami.

I okrasná rostlina

A pokud vám to nestačí, pak vězte, že kromě chutných plodů budete mít na zahradě další okrasnou popínavou rostlinu. Výrazné jsou tmavě zelené listy i bílé květy. No a zralé plody – to už je kapitola sama pro sebe.

Zkusíte pěstovat kiwi také?

 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář