Pravděpodobně semínka většinou kupujete, anebo kupujete dokonce malé rostlinky, ale přemýšleli jste někdy o tom, že byste si pěstovali zeleninu z vlastních semínek? Anebo jste k tomu jen neměli dost odvahy nebo znalostí? Pak vězte, že s našimi tipy se do toho můžete směle pustit.
Výhody a nevýhody vlastních semínek
Nejprve se musíme podívat na to, co vám to přinese – pěstovat zeleninu ze svých semínek. Výhodou je jistě úspora peněz, dále to, že přesně víte, z které odrůdy jste si semínka nechali, jak plodila, jaké vyžadovala stanoviště apod. Vaše vlastní semínka také nebudou nijak chemicky ošetřena. Nevýhodou může být, že se vám semínka mohou kazit, nebo že nebudete schopni rozeznat, která semínka jsou zdravá a silná.
Pouze vyzrálé plody
Abyste měli kvalitní semínka, musíte sklízet vždy pouze zcela vyzrálé plody. Nesmíte je tzv. „podtrhnout“, nevyzrálé plody nemají ani vyzrálá semínka. Nesmíte je však nechat na zahradě ani příliš dlouho, aby se vám nezkazily, nebo aby vám semínka nesezobali ptáci.
Zdravá rostlina
Samotná původní rostlina musí být zdravá a silná. Abyste v příštím roce získali kvalitní zeleninu, musí být i původní rostlina kvalitní. To samo o sobě však nemusí stačit, pokud nevíte, které rostliny jsou samosprašné a které cizosprašné.
Samosprašné rostliny
Samosprašné rostliny, tj. rostliny, které opylují samy sebe, jsou pro sklízení semínek ideální. Nemůže dojít k nechtěnému křížení s jinými příbuznými rostlinami. Sem patří: rajčata, lilek, salát, hrách, boby a fazole.
Cizosprašné rostliny
U cizosprašných rostlin, tedy těch, které se opylují větrem nebo hmyzem, je situace složitější. Nikdy nemůžete zcela zamezit, aby rostlina nebyla opylena jiným příbuzným druhem, který je však jinou odrůdou, nebo dokonce planý. Převážná většina zeleniny patří do této skupiny, namátkově: okurky, mrkev, pastinák, špenát, mangold, kukuřice, pórek, cibule, ředkvičky…) Jediným způsobem, jak nechtěnému cizímu opylení zabránit je pěstování této zeleniny ve skleníku a opylení vlastními silami (štětečkem).
Jak semínka získat a uchovávat
Semínka každé plodiny je třeba sklízet a uchovávat zvlášť. Důležité je také semínka usušit a ta, která jsou obalena slizem (např. rajčata), nejprve namočit do vody a poté také důkladně usušit. Semínka uchovávejte v plátěných nebo papírových sáčcích, popř. v dobře uzavřených sklenicích, a vždy řádně popsaná.
Přejeme vám, aby se vám úroda z vlastních semínek vydařila.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz