Hledáte-li exotickou inspiraci do svého jídelníčku, určitě vám nesmí uniknout brukev mizuna. Její svěže zelené listy se hodí do salátů ale i k tepelné úpravě. Pěstuje se snadno, ale i přesto ji prozatím na našich zahrádkách vídáme jen zřídka.
Brukev mizunu (odborně Brassica rapa subsp. japonica ‚Mizuna‘) si může botanický laik na první pohled splést s malým trsem pampelišek. Mnohem blíže má však k ředkvičkám, květáku nebo pekingskému zelí. Patří totiž do čeledi brukvovitých (Brassicaceae) a v atlasech rostlin ji někdy můžeme najít jako „japonskou hořčici.“
Svůj podíl na tom mají zejména mírně štiplavé listy a květy, jejichž tvorbě bychom se však v rámci úspěšného užitkového pěstování měli spíše vyhýbat.
Pěstuje se snadno a sklízet ji můžete opakovaně
Semínka mizuny seženete nejčastěji na internetu. Doporučujeme je smíchat s jemným pískem a poté vysévat do mělkých řádků. Pak už stačí jen lehké přihrnutí a mírná zálivka. Ostatně záhon s mizunou by nikdy neměl docela vyschnout, jinak budou listy hořké a drobné. Až rostliny vzejdou, vyberte ty nejsilnější a vysázejte je do spony 30×30 cm, aby měly pro svůj růst dostatek místa.
Náš tip: Mizunu můžete i předpěstovat jako jinou brukvovitou zeleninu v květináčích za oknem, a to už od února nebo března. V průběhu léta je pak možné průběžně osévat přímo na záhony, a to až do července.
Zpočátku budou mladé rostliny vypadat jako exotické druhy salátu – například dubáček. Později však dojde k tvorbě růžice s několika vrcholy – ty se nezaštipují, odstraňují se pouze případné květy. Mizuna může dorůst až 45 centimetrů výšky, sklízet ji však můžete mnohem dříve. Vyřezávat ze záhonu celé růžice však nedoporučujeme, daleko lepší je jednotlivé ořezání listů. Tato salátová kráska totiž opravdu rychle obrůstá, takže ji můžete ze záhonku bez potíží sklízet opakovaně až do zámrazu. V našich podmínkách bohužel nepřezimuje, budete ji tedy muset na jaře po zmrzlých vysít znovu.
Mizuna a její uplatnění v kuchyni
Pokud máte rádi mangold nebo pekingské zelí, víte už vlastně všechno potřebné. List mizuny lze upravovat za tepla i za studena přesně jako jmenovanou zeleninu. Po sklizni listů však musíte všechny spotřebovat rychle, v chladničce zpravidla nevydrží déle než několik dní.
Doporučujeme zařazovat brukev mizunu do jídelníčku co nejčastěji. Může vám totiž nabídnout celou řadu prospěšných látek. Mezi ty nejvýznamnější patří:
- vitaminy skupiny B
- vitamin
- vitamin E
- provitamin A
- kyselina listová
- hořčík
- draslík
- vápník
Nejlépe je samozřejmě využijete v čerstvém stavu, takže až půjdete v létě za vlahého podvečera zalévat zahrádku, jednoduše se skloňte k záhonku s mizunou a utrhněte si několik křehkých lístků jen tak – na chuť. Určitě nebudete zklamaní.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz