Oleandry lákají svými barevnými květy plnými vůně, které vydrží celé léto krásné a zářivé. Jsou ideální pro pěstování na terase, balkoně i zahradě, ale dát si pozor musíte i na jejich jedovatost. Už dva zkonzumované lístky oleandru mohou usmrtit dospělého člověka, malým dětem pak stačí o něco méně. Myslete na to při výsadbě!
Původně najdeme tyto rostliny v subtropických oblastech Asie, odkud se rozšířily až do středomoří. Ze tří původních druhů bylo vyšlechtěno množství zajímavých kultivarů. Dobrou zprávou je, že oleandry lze pořídit poměrně levně. Začíná to už semínky, jež vynikají skvělou klíčivostí. Stačí je vysít během jara či léta do substrátu na živiny a přiměřeně zalévat. Rostou rychle a nejsou náchylná na houbové ani plísňové choroby, takže se obejdou bez zvláštní péče.
Oleandry průvan nesnáší, ale za sluníčko budou vděčné
Vzrostlým sazeničkám dopřejte výživnou směs složenou nejlépe ze dvou dílů klasické zeminy, dvou dílů listovky, dvou dílu starého hnoje a jednoho dílu písku. Tak poskytnete citlivým kořenům ty nejlepší podmínky k ničím nerušenému růstu.
Zalévejte nejlépe dešťovkou, tvrdou vodu oleandry nesnášejí, stejně tak studenou, napuštěnou přímo z vodovodního řádu. Dvakrát do měsíce přidejte do zálivky i kombinované hnojivo pro kvetoucí rostliny. Bez toho vám oleandry pokvetou jen málo nebo dokonce vůbec ne.
Přesazování a tvarování jsou základem úspěchu
Mladé oleandry je třeba každoročně přesazovat, bez dostatečně vyvinutého kořenového systému se jim dařit nebude. Těm starším stačí přesazování jednou za dva až tři roky. Opravdu vzrostlé rostliny už větší květináč nepotřebují. Postačí je vyjmout z hlíny, zkrátit asi třetinu kořenového systému a doplnit květináč čerstvou zeminou.
Náš tip: Vhodnou velikost spočítáte snadno. Stačí vědět, že jeden metr vysoký oleandr potřebuje přibližně 30 centimetrů široký květináč.
Každé léto je také třeba stromky vytvarovat řezem. Ustřižené větvičky nechte zakořenit ve vlhkém písku nebo vodě – snadno tak oleandry rozmnožíte. To je výhodné, protože čas od času mohou zejména starší kusy podlehnout nebezpečným škůdcům nebo chorobám. Náchylné jsou zejména na:
- mšice
- puklice
- svilušky
- plíseň květů
- listovou čerň
Napadené rostliny zpočátku odmítají kvést, později mohou úplně uhynout. Věnujte proto pozornost první příznakům chorob a okamžitě zakročte vhodnými postřiky.
Pozor na bezpečnost
Svým půvabným vzhledem dokáží oleandry klamat. Jde o jednu z nejjedovatějších rostlin na zemi. Už dva zkonzumované listy mohou být pro člověka smrtelné, dětem pak stačí poloviční dávka. A totéž platí pro domácí mazlíčky. Nikdy tedy nepěstujte tyto rostliny na místě, kde by se k nim mohly dostat malé děti nebo zvířata.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz