medinilla

Tupoušek pyšný – exotická pokojovka s nelichotivým názvem

Rostlina exotického vzhledu zaujme svými květy i plody. Díky jejímu cizokrajnému původu ji lze v našich podmínkách pěstovat pouze jako pokojovou rostlinu. Tupoušek (Medinilla magnifica) může být pro nadšené pěstitele i skvělým dárkem.

Pochází z tropických oblastí Filipín. V pralese vyrůstá až do výšky 1,5 m a roste keřovitě. Jeho květy mají sytě růžovou barvu a září do dálky. Listy dorůstají do velkých rozměrů, 30-45 cm. Jsou tlusté a kožovité, na spodní straně jsou patrné vystouplé žilky. Květy jsou na převislých, dlouhých latách, u některých rostlin mohou dosahovat délky až 40 cm. Barvu mohou mít růžovou, bílou, modrou/fialovou. Vzhledem k tomu, že může dosahovat délky i šířky 1 m, je vhodné rostlině najít prostorné místo.

Jaké připravit podmínky

Tupoušek je tropická rostlina a proto vyžaduje specifické podmínky. Potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost, vysoké teploty a světlé místo, ne však přímé slunce, to by ji mohlo spálit. Na to dávejte pozor, pokud ji budete chtít dát na balkon, terasu či zahradu. Daří se jí ve skleníku.

tupoušek - Tupoušek pyšný – exotická pokojovka s nelichotivým názvem

Medinilla magnifica

V období listopad až leden má tupoušek období klidu a vyžaduje teploty okolo 150 C-170 C, i zálivku omezte. Jakmile objevíte na rostlině poupata, přeneste ji na teplejší stanoviště.

Ve vegetačním období potřebuje teploty 200 C-220 C. Vyšší vzdušnou vlhkost není problém zajistit, postavte květináč do misky naplněné oblázky a vodou. Několikrát za týden ji roste, je však citlivá na vodu s chlorem, proto ji nechte několik hodin odstát. Používejte hnojivo na rododendrony a podobné rostliny. Přihnojujte každý týden, v období kdy kvete (březen-srpen). Na jaře je vhodné ji přesadit, používejte zeminu pro azalky a rododendrony. Nesnese přemíru vápníku.

Pozor na pěstování tupoušku v příliš suchém prostředí, je potom často napadána mšicemi a roztoči.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář