Pěstování orlíčku se dá vystopovat až do středověku, v té době býval modrofialový. S postupem let a znalostí docházelo k jeho křížení a pořád přibývají nové druhy s pestrobarevným zbarvením.
Najdeme je v zahradách po celém světě díky jejich snadnému pěstování. Druhů, vzniklých křížením ať už v přírodě nebo na zahrádkách, některé zdroje uvádí až několik tisíc. Výška orlíčku závisí na druhu, může být 6-100cm. V zahrádkách se většinou objevují rostlinky vysoké 20-50cm. Barev je opravdu velké množství, mají typický tvar květu, vnější okvětní lístky jsou otočené dozadu a konce do špičky (ostruh).
Orlíčky rostou nejen v zahrádkách, ale potkat je můžete i v přírodě a to orlíček planý. Nejčastěji v listnatých lesích, středních a nižších poloh, většinou barvy modrofialové. Ve volné přírodě i na zahradě se orlíčky často kříží samovolně, pokud zapomeneme a nesklidíme odkvetlé semeníky, může dojít k samovýsevu. Toho můžete využít, v polovině léta posbírejte právě dozrálé osivo a volně je rozhoďte na záhon. Ihned pokropte vodou. Zjara už plně pokvetou. Vegetativní množení vyžaduje více zkušeností a je obtížnější.
Jak na pěstování
Orlíčkům bude vyhovovat stanoviště s rozptýleným světlem. Celodenní oslunění nebo naopak stín nesnáší dobře. Polostín pro ně bude nejlepší. Menší druhy velmi dobře vypadají ve skalkách. Větší druhy ve větších plochách zahrad. Vysoké můžete využit i k řezu. Po odkvětu lze orlíček také sušit a využít do suchých vazeb.
Zemina jim bude stačit běžná, zahradní, hlinitopísčitá s dostatkem živin. Zalévat musíte pravidelně a často, vysycháním jim nesvědčí. Půda by měla zůstávat neustále vlhká. Pokud máte půdu dostatečně zásobenou živinami, hnojení není nutné. Jinak v obchodě hledejte běžná hnojiva pro kvetoucí zahradní rostliny.
TIP:
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz