Celosia alias nevadlec má svůj domov v exotických dálavách Indonésie a Indie. U nás se tedy uplatní pouze jako letnička, ovšem s plnou grácií! Může se pochlubit mnoha barvami a na pěstování také není náročná. Semínka jsou u nás ovšem k dostání lépe než sazenice, takže nejlepší je vypěstovat si celoisii pěkně od píky.
Existuje mnoho druhů celoisie, barevným rozpětím se pohybující od bílé, přes červenou až po fialovou. A co do rozměrů můžete jít i o více než metrové kousky, ale i poloviční trpaslíky. Základy pěstování jsou však pro všechny odrůdy stejné.
S předpěstováním celoisie začnete už v březnu
Do truhlíků na předpěstování celoisií nasypte humusovitou lehkou půdu, semínka volně rozhoďte a jen lehce zasypte zeminou. Mírně zalévejte, nebo ještě lépe pouze vydatně roste. Do týdně by se měly v hlíně objevit první známy klíčícího života. Semenáčky potřebují pro svůj zdravý vývoj dostatek slunečního světla a přiměřenou zálivku.
O měsíc později proveďte selekci ponechte si jen ty nejsilnější rostliny, případně počet přizpůsobte volnému místu na zahradě. Pamatujte si, že celoisie sázíme do spony 20×30 cm. S umístěním ven ale příliš nespěchejte, ideálním obdobím je až polovina května, kdy už nehrozí nepříjemné přízemní mrazíky.
Celoisie se bez bohaté zálivky neobejdou
Dostatek světla slunce – to jsou jediné důležité faktory pro úspěšné pěstování celoisie. Ale hodit se bude také hnojení, a to dvakrát do měsíce tekutým hnojivem pro letničky. Mělo by obsahovat vysoké množství dusíku, který podpoří kvetení.
Náš tip: celoisie skvěle pokvetou i v polostínu, a navíc jejich květy vydrží opravdu dlouho. Skvěle se tedy hodí například na hroby a další místa, která chcete udržovat po dlouhou dobu krásná.
Jakmile květy uvadnou, ihned je odstraňte. Rostlina se tak nebude vysilovat při tvorbě semen, a navíc ji podpoříte v častějším kvetení. Ale pozor, celoisie je velmi náchylná na plísně. Nůžky tedy vždy dezinfikujte v alkoholu nebo jiném vhodném médiu, jinak můžete o celou rostlinu snadno přijít. Proti houbovým chorobám lze zase bojovat přiměřenou zálivkou, a to zejména při pěstování v květináči.
Hojnost vody je důležitá, ale kořeny nesmí nikdy stát zcela ve vodě. Toho se lze při pěstování v interiéru vyvarovat postavením misky na vrstvu štěrku.
Náš tip: V Interiéru se celoisie dají pěstovat i jako trvalky. K úspěšnému rozmnožení a opakovanému vykvétání však potřebují období zimního klidu s teplotou mezi 15-18 °C.
V parném létě lze celoisie ochránit proti vysychání vysokou vrstvou mulče. Vysoké odrůdy pak doporučujeme vyvazovat ke vhodné opoře, aby se při prudkém větru nevyvrátily či nepolámaly. Postačí tenká tyčka nebo klacík.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz