Rychleji se v něm prohřívá půda, kořeny rostlin nejsou tak náchylné k okusu nejrůznějšími hlodavci a potěší jednodušší péčí (zejména v případě, že se nemůžete příliš ohýbat nebo dokonce klečet) – takové přednosti má vysoký záhon. A i když to na první pohled vypadá, že jde vlastně jen o hmotu samotné hlíny, jeho útroby skrývají mnohem různorodější objemovou výplň.
Termíny pro založení vysokých záhonů v zásadě existují dva:
- jarní: v době bezmrazých dní, často už od února
- podzimní (od října až do prvních přízemních mrazíků)
Pokud je dobře založen, jde o zahradní stavbu, jejíž životnost se počítá na desetiletí! Použité materiály tedy musí být odolné proti korozi, lomu i mrazu.
Jak na vysoký záhon – základy
Při tvorbě vysokého záhonu se jeho velikost nejdříve načrtne na trávník či záhon na zahradě. Z této plochy je třeba vybrat zeminu alespoň do hloubky půl metrů a odložit ji stranou. Následně je po celé délce vybudováno pevné „bednění“ z vhodných materiálů. Posléze se do dvou třetin záhon vyplní papírem, dřevem nebo třeba textiliemi a teprve horní třetina je dosypána vykopanou zeminou, smíchanou s kompostem. Celý princip je velmi jednoduchý, ovšem použijete-li špatné materiály, můžete hotový výsledek zcela degradovat. A po čem tedy sáhnout? Začneme materiály pro bednění.
Naše dědové používali dřevo
Základním materiálem pro vnější konstrukci vysokého záhonu je samozřejmě kvalitní dřevo. Mezi nejlevnější však bohužel nepatří. Abyste nemuseli svůj vysoký záhon po několika sezónách opravovat, musíte volit dřevěné fošny o průměru alespoň 4 cm nebo kulatinu s průměrem dvojnásobným. Provizorním řešením pro záhon, u něhož počítáme s kratší dobou využití (max 6-8 let), jsou pak vhodné i neopracované smrkové kmínky.
Naopak zcela nevhodná je dřevotříska nebo OSB desky (nejde o materiál odolný proti mrazu) a další průmyslové „dřevěné polotovary.“ Veškeré dřevo je třeba ošetřit bezpečným nátěrem proti hnilobě a houbovým chorobám.
Proti vlhkosti se lze částečně chránit vyložením vnitřní strany záhonu nepropustnou fólií, riskujete však, že odpařená vodní pára mezi fólií a dřevem naopak bude vést k jeho rychlejší degradaci Tento způsob proto nedoporučujeme.
Naopak velmi důležité je vyložení vnitřního prostoru záhonu hustým pletivem, které zabrání pronikání hlodavců do jeho útrob. Pokud tento důležitý krok vynecháte, můžete mít brzy na zahradě doslova líheň potkanů a dalších nežádoucích návštěvníků.
Záhon z cihel – proč ne?
Dřevo vypadá při výrobě vysokého záhonu zdaleka nejefektněji. Ovšem co do odolnosti ho bez problémů předčí staré kvalitní cihly, silikáty nebo i tvárnice Všechny tři materiály jsou z hlediska odolnosti rovnocenné. Na půdu působí neutrálně, takže ani tady není problém.
Jejich nevýhodou je poněkud pracnější výstavba (stavět je samozřejmě nutné za pomoci malty), ovšem na již hotový a vyzrálý okraj záhonu si lze bez obtíží i sednout, což ocení zejména starší majitelé zahrádek. A použijete-li staré cihly třeba ze stavby, sníží se náklady na stavu vašeho vysokého záhonu na úplné minimum.
Náš tip: vyzkoušet můžete i betonové prefabrikáty, spojovatelné za pomoci perodrážek. Hledejte výšku 1-1,2 metru. I na ně se lze bez obav posadit.
Další nápady na obrubu vysokého záhonu
Zbyly vám na zahradě nějaké vlnité desky? A lhostejno zda plechové, z pryskyřice nebo ze skelných vláken. I ty můžete na vysoký záhon použít. Bohužel nepůsobí tak esteticky jako předchozí řešení a navíc se na jejich horní hranu rozhodně neposadíte.
Měli byste vědět: desky ze skelných vláken mohou při kontaktu způsobovat citlivějším jedincům alergické reakce.
Čím vyplnit vysoký záhon
Obrubu už máme hotovou, vykopaná zemina čeká na trávníku, až přijde její čas. Co však podniknout předtím? Samozřejmě vyplnit vysoký záhon vhodným materiálem. Níže vám doporučíme ty nejlepší, ovšem pozor! Pamatujte si, že uvnitř záhonu je třeba všechny použité materiály co nejvíce stlačit, aby nedošlo k jejich pozdějšímu nechtěném sesednutí. Vždy proto mějte v záloze připraveno 2x více materiálu, než se na první pohled do záhonu vejde. Nebojte se, přebytky zcela jistě nebudou.
Vhodné dřevo do záhonu
Použít můžete vše, co najdete na zahradě: malé i středně silné větvičky, dřevní stavební odpad, piliny a hobliny, staré dřevěné bedničky, lísky na ovoce apod. Dejte však pozor, aby nešlo o dřevo nijak chemicky ošetřené. Použité chemikálie by později přecházely do pěstované zeleniny.
Textilní odpad
Vždy vybírejte pouze čistou vlnu, bavlnu a další rostlinná vlákna (konopí, bambus apod.). Syntetické materiály se totiž rozkládají jen velmi pomalu nebo vůbec ne. I směsové textilie proto patří do směsného odpadu. Obvykle je textilní odpad nutné kombinovat s dalšími typy výplní.
Vhodný papír do vysokého záhonu
Sem patří takřka vše od starého telefonního seznamu až po nepotřebné knihy (samozřejmě bez pevné vazby). Použít můžete i nepotištěný karton, reklamní letáky a noviny bez barevného tisku a další papírový odpad z domácnosti.
Živočišný odpad
Možná vás to překvapí, ale v útrobách vysokého záhonu se najde místo i pro husí peří ze starých lůžkovin, matrace z koňských žíní (obě zmíněné suroviny jsou skvělým zdrojem dusíku), staré kůže a kožichy (klidně prožrané od molů), ale i kosti z kuchyně (skvělý zdroj fosforu). Vše je třeba rozřezat, rozstříhat a jinak rozmělnit na menší části, aby došlo k rychlejšímu rozkladu a využití živočišné odpadové hmoty. Cenné výživové látky se navíc budou uvolňovat postupně a nikoli skokově, což je pro zdraví pěstovaných rostlin rozhodně ta lepší varianta.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz