Nemáte zahradu a přesto toužíte si vypěstovat vlastní zeleninu? Vše je možné. Správnou kombinací užitkových a okrasných rostlin vytvoříte krásnou a ještě ke všemu jedlou zahrádku i na tom nejmenším balkoně. Podstata tkví ve volbě nádob, správném umístění a na samotném pěstování.
Květináč, truhlík i soudek na zelí
Pro pěstování můžete opravdu využít jakoukoliv nádobu, ať už se jedná o klasické květináče z pálené hlíny, kameniny, keramiky, umělého kamene, ze dřeva, plastu, stejně tak můžete použít i závěsné květináče, soudky, samozavlažovací truhlíky apod. I když tvar a barevnost není tím nejdůležitějším, neboť skvostnou dekorací je samotná výsadba.
Na slunném místě je vhodné pro pěstování zeleniny a bylinek zvolit plastové a především nádoby světlé barvy, kdy tak nehrozí riziko přehřívání substrátu a tím i poškození kořenového systému. Výhodou plastových nádob je i to, že déle udržují vlhkost v půdě. Podstatné je, aby přebytečná voda mohla odtéci z dolní části nádoby a nemohlo dojít k zahnívání kořenů.
Zásadní je dbát na požadavky konkrétních užitkových rostlin, neboť některé snesou přímé slunce a jiné naopak. Některé druhy se musí zalévat denně, obdobná je situace s ochranou před deštěm, otázkou hnojení a se sklizní. Orientace balkonu na světovou stranu je ukazatelem, co můžete pěstovat. Nejvíce problematická je severní část, zastíněný balkon. Na severní straně můžete pěstovat meduňku, mátu, pažitku, petržel a někomu se daří pěstovat a sklízet v menší míře i jahody. Jižní strana je vhodná pro teplomilné rostliny, jako je lilek, paprika, rajče a středomořské bylinky.
Kouzlo pěstování více rostlin v truhlíku
Potýkáte se s nedostatkem místa a přesto chcete pěstovat více než jeden druh? V tomto případě pomůže sesazení různých druhů rostlin do jedné nádoby. Léty a praxí osvědčené jsou dvojice rajčata s bazalkou, máta s bazalkou, jahodník s pažitkou. Další variantou je k zelenině či bylinkám přidat rostliny, které jsou prospěšné v odpuzování škůdců a jsou pěkné i na pohled, mají i jedlé květy, jako například měsíček nebo lichořeřišnice.
Omezená kapacita prostoru
Dalším parametrem je daný prostor nádoby, který je samozřejmě omezen. Další zásadou je zálivka a hnojení. Středomořské bylinky potřebují zeminu smíchanou s pískem. Zeleninu je možné pěstovat v univerzálním substrátu, který běžně zakoupíte v zahradnictví.
Unikátní řešení nabízí pyramida sestavená z bedýnek, ze které lze získat dostatečnou pěstební plochu, která zabere minimální prostor. V nejvýše položené bedýnce je vhodné pěstovat tymián, bazalku, levanduli, majoránku. Pro střední část zvolte meduňku, estragon, brutnák. Přízemí můžete vyhradit pro pažitku, petržel naťovou a mátu.
Na balkoně však lze úspěšně pěstovat kromě rajčat, paprik, také ředkvičky, hrášek, mrkev, fazole, kedlubny apod. Značné oblibě se těší stále plodící či měsíční jahody. Kdo disponuje větším balkonem, tak se může pokusit i pěstovat ovocné stromky či keře, jako je například jabloň, kanadská borůvka, maliník, angrešt apod. Velmi oblíbené jsou rovněž rostliny, které mají jedlé květy, jako je například měsíček, maceška, brutnák.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz