levandule kvet

Jak pěstovat levanduli na balkoně nebo na lodžii

Levandule je tak nádherná a voňavá bylinka, že by bylo škoda se jí vzdát jen proto, že nemáte vlastní zahradu. Levanduli totiž můžete pěstovat i na balkoně, lodžii, nebo dokonce v bytě.

Sazenice

Kvalitní sazenice jsou základem úspěchu. Nejspíš si do malého bytu pořídíte jen jednu bylinku. Dejte tedy pozor na to, aby měla dostatečně vyvinutý kořenový bal, aby nebyla napadena žádnými chorobami nebo škůdci, aby listy nebyly zavadlé. Nakupujte v osvědčených květinářstvích a zahradnictvích.

Přesazení

Ihned po nákupu bylinku přesaďte. Zvolte o něco větší květináč, než je ten původní, na spodek dejte drenážní vrstvu z kamínků, oblázků nebo keramzitu. Potom přidejte substrát – můžete zvolit substrát, který se prodává pro středomořské bylinky, nebo si zeminu namíchat sami – ideálně rašelinu, zeminu a písek v poměrech 1:1:1.

Vhodné místo

Bylince vyberte vhodné místo. Ze začátku byste ji neměli nechávat na přímém slunci. Může být na balkoně v polostínu anebo raději doma u okna – opět ne na přímém slunci, aby si zvykla. Po zakořenění a „otužování“ ji můžete umístit na balkon i na přímé slunce – lepší je ale východní strana než strana západní nebo jižní.

levandule - Jak pěstovat levanduli na balkoně nebo na lodžii

Zdroj foto: envato

Zálivka

Rostlinku zalévejte pravidelně, při suchu a horku vydatně, vždy ale ke kořínkům, nikoliv na list. Potřebujete-li jet na delší dobu pryč, hodí se samozavlažovací květináč nebo některé z vychytávek, které jsme vám již přinesli v minulých článcích – například zavlažovací petlahev.

Hnojivo

Rostlina pěstovaná v květináči bude potřebovat čas od času přihnojit. Po přesazení to není nutné, dostatek živin je v substrátu. V létě a další rok přihnojujte hnojivem s obsahem dusíku, draslíku a fosforu a nebojte se přidat vápník – na ten je ze Středomoří zvyklá.

Sestřih

Normálně se levandule zastřihává na podzim po odkvětu a na jaře před vykvetením. Nebojte se toho ani u hrnkově pěstované bylinky. Jen jarní sestřih nepřežeňte, aby měla rostlinka z čeho vyrazit. Ostříhanou levanduli rozhodně také nenechávejte na přímém slunci!

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář