klerodendron

Klerodendron: Exotická liána může být ve vašem bytě

Pokud máte v oblibě exotické květiny, tak se můžete pustit do pěstování této exotické liány. Klerodendron (blahokeř) má krásné bílo-červené květy, z nichž se můžete těšit od jara do podzimu.

Pochází ze střední Afriky. Existuje okolo 400 druhů tohoto rodu, jsou to tropické a subtropické rostliny, v domácnosti však lze pěstovat jen zlomek z nich. Ať už v přírodě nebo ve sklenících, může dorůstat délky až 5 m. V bytových podmínkách o dost méně, zhruba něco okolo 2 m. Dominantou klerodendronu jsou jeho květy. Rostlina začíná nakvétat zhruba od poloviny jara, květenství má bohaté, je tvořeno z několika desítek výrazně bílých kalichů. Na vrcholku jsou otevřené a vyrůstají z nich menší červené květy, ty kvetou jen krátce, několik dní, opadne červená část a bílé kalichy zůstávají delší dobu.

Variabilita pěstování

Možnosti ve tvarování klerodendronu vám nechávají volnou ruku, jak ho pěstovat. Může se pnout po opoře, vytvarovat do oblouku, růst jako převislá rostlina nebo pěstovat jako keřík za pravidelného zastřihování.

blahokeř - Klerodendron: Exotická liána může být ve vašem bytě

Klerodendron

Jaké vytvořit podmínky

Nesnese přímé slunce, ale prospěje mu slunné stanoviště. Nedostatek světla a vyšší teploty se projeví vytahováním klerodendronu do výšky a zbytečně se vysiluje. Pokud se vám to stalo, na jaře seřízněte dlouhé výhonky a rostlinka bude méně nakvétat.

Jako exotická rostlina bude potřebovat v době květu teploty vyšší, přes 200 C. Substrát udržujte vlhký a můžete i rosit, rostlina má ráda vyšší vlhkost. Přihnojujte jedenkrát za 14 dní, zhruba od května do konce září.

Klerodendron zimuje při teplotách 100 C-150 C, omezte zálivku, při těchto teplotách je rostlina částečně ve vegetační klidu, shodí některé listy a redukuje i růst.

Pokud máte prostor, dejte klerodendron ven, na chráněné světlé stanoviště. Čerstvý vzduch mu jen prospěje, lépe i poroste.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář