Kejklířka je okrasná balkonová rostlina, vybrat si můžete ze spousty druhů, lišící se barvou a tvarem květů. Má ráda vlhké stanoviště a stále více je využívána i jako balkonová rostlina.
Kejklířka (Mimulus) zahrnuje přibližně 150 druhů trvalek, letniček a stálezelených keřů, rostoucí v Jižní Africe, Austrálii a na americkém kontinentu, ve vlhčích oblastech. Její podoba může být velice proměnlivá, v závislosti na kultivaru. Nejčastější barva květů je žlutá, existuje však i v oranžové, růžové, bílé, krémové či žlutočervené variantě. V mnoha případech jsou květy různě skvrnité a tečkované.
Výšku mohou mít také rozdílnou, od 10 cm po 1,5 m. Většinou má v našich podmínkách 15-30 cm. Má poměrně dlouhou dobu kvetení, od června do září. Květy také bývají využívány v Bachově květové terapii.
Jak kejklířku pěstovat
Daří se jí všude tam, kde je vlhko a světlo. Na venkovní stanoviště kejklířku umístíme v druhé půli května. To by také mělo být chráněné před větrem, ke svému růstu potřebuje světlo, nikoliv přímé slunce. Substrát by měl být dobře propustný a bohatý na živiny. Půda by měla být vlhčí, daří se jí ve vlhčím zákoutí nebo třeba podél břehů jezírek. Pokud rostlinu pěstujete v truhlících, zajistěte ji na spodku drenážní vrstvu a můžete i vyvrtat otvory, pro odtok přebytečné vody. Zálivku potřebuje vydatnou, rostliny pěstované v nádobách zaléváme dvakrát denně za slunného počasí.
Semena se vysévají na podzim nebo časně zjara do nádob, do studeného pařeniště. Ven je umístíme v druhé půli května.
Kejklířky v nádobách hnojíme 1-2x týdně, záhon postačí 1x měsíčně. Vyberte hnojivo s vysokým obsahem železa.
Přezimování
Nádoby s rostlinami přeneseme do světlé a chladné místnosti. Omezíme zálivku a nehnojíme. Na jaře je hluboce seřízneme a přesadíme do čerstvého substrátu.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz