Toužíte-li po květině, která je okrasná listy i květy, cinerárie splňuje obojí. Jedná se o dvouletku a její pěstování není příliš náročné.
Odkud pochází
Cinerárie přímořská neboli také starček přímořský (Cineraria maritima, syn. Senecio maritima) pochází z jižní Francie. Odtud se rozšířila jako okrasná rostlina i do ostatních zemí a kontinentů. Nutno podotknout, že mnoho druhů ostatních cinerárií pochází z tropických oblastí Afriky nebo Madagaskaru.
Jak cinerárie vypadá
Cinerárie tvoří v prvním roce přízemní růžici listů. Listy jsou ostatně tou nejzajímavější částí rostliny, jsou velmi členité, stříbřité a trochu plstnaté. Kvete až druhým rokem, kdy zprostřed listové růžice vyrazí lodyha (vysoká až 90 cm) se žlutým květem. Kvete v červnu a červenci.
Výsev a výsadba
Chcete-li si cinerárii vypěstovat ze semen, je potřeba je vysévat již v březnu. Mladé sazenice z vlastní výsadby nebo koupené v zahradnictví se pak vysazují na konečné stanoviště během května. Měly by mít meziřádkovou vzdálenost 30 cm, vzdálenost jednotlivých sazenic na řádku by pak měla být 20 cm.
Jaké stanoviště potřebuje
Cinerárie potřebuje polostín nebo rozptýlené světlo, nemá ráda polední úpal. Půdu vyžaduje humózní a bohatou na živiny. Potřebuje vydatnou zálivku, ale půda nesmí být trvale přemokřená. Po odkvětu je dobré květenství odstranit.
Kam se cinerárie hodí
Cinerárie se nejvíc hodí do kobercových výsadeb, může ale zpestřit i záhony trvalek.
Choroby a škůdci
Cinerárie je velmi odolná vůči chorobám a škůdcům, vzácně se může vyskytnout rez, padlí nebo mšice. Bojujeme dostupnými prostředky (nejlépe biologickými).
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz