růže

Problémy a choroby u růží, které se řeší na jaře

Na jaře sice růže postupně vyraší a nasadí květy, ale kromě toho se objeví i první problémy, které je potřeba řešit. Také choroby a škůdci mohou již na jaře tyto krásky nepěkně poškodit. Proto je pečlivě prohlížejte alespoň jednou za týden.

Plané výhony neboli vlky

Jak stromkové, tak keřové i plané růže mohou na jaře pustit tzv. vlky. Jsou to plané výhony, které vyrážejí z podnože. Tyto vlky musíte ihned odstranit, aby neubíraly rostlině potřebné živiny. Protože báze leží obvykle pod povrchem, je potřeba opatrně odstranit zeminu, a vlk odříznout přímo u báze.

Padlí

Stejně jako jiné rostliny a ovocné stromy může i růže napadnout padlí. Poznáte to podle toho, že listy vypadají jako pomoučené. Zasáhněte co nejdříve přípravky proti padlí – buď přípravky na bázi síry, nebo postřikem organickými fungicidy.

Archips rosana larva - Problémy a choroby u růží, které se řeší na jaře

Zdroj foto: en.wikipedia.org                              Archips rosana larva

Pilatka drobná

Škůdcem, který nejčastěji napadá růže, je malý brouček jménem pilatka drobná (Blennocampa pusilla), jejíž larvy si pochutnávají na pletivu listů a listy pak jsou podélně svinuté. První pomocí je odstranit všechny svinuté listy a rozmačkávat i larvy. Preventivně i při výskytu brouka lze použít insekticidy.

Další druhy pilatek

Pilatka drobná není sama v ničení růžových keřů. Můžete se setkat ještě s pilatkou prýtovou (Ardis brunniventris) nebo pilatkou dřeňovou (Monophadnus elongatus). Opět jde o larvy těchto brouků, přičemž první žerou výhony růží směrem odspoda nahoru, ty druhé odshora dolů. Jedinou pomocí je včas zjistit nákazu a všechny napadené výhony odříznout až ve zdravém dřevě a pokud možno spálit.

Archips rosana - Problémy a choroby u růží, které se řeší na jaře

Zdroj foto: en.wikipedia.org                          Archips rosana

Obaleč růžový

Neméně škodlivým motýlkem je obaleč růžový (Archips rosana, syn. Cacoecia rosana). Jeho housenky jsou zelené a dlouhé asi 1 cm. Jeho přítomnost poznáte velmi jednoduše: mladé lity růží jsou obaleny pavučinou. Pomoc je opět mechanická – spočívá v mechanickém ničení housenek, popř. můžete odstřihnout napadené konce výhonů.

Ve všech případech výše uvedených škůdců lze sice použít také insekticidy, ale ty jsou ve většině případů velmi jedovaté a je potřeba zacházet s nimi opatrně. I vzhledem k okolním rostlinám je šetrnější použití mechanického ničení škůdců a zejména důkladně prohlížet rostliny.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář