Gloriosa lily

Glorióza je barevná, voňavá, ale jedovatá krasavice

Pořídit si na zahradu gloriózu znamená pořídit si krásnou, půvabnou, barevnou, voňavou, ale také jedovatou společnici. To mějte na paměti, zvláště máte-li malé děti nebo domácí mazlíčky.

Odkud pochází

Glorióza (Gloriosa) je liána pocházející z jižní Afriky. Roste na stromech, po nichž se pne pomocí úponů.

Jak gloriózu pěstovat

Gloriosa modesta - Glorióza je barevná, voňavá, ale jedovatá krasavice

Zdroj foto: en.wikipedia.org

Vzhledem k tomu, že se jedná o liánu, je nutná opora, po které by se mohla pnout vzhůru. Díky tomu ji můžeme pěstovat třeba u pergoly, nebo také s oporou v nádobách, je možné ji pěstovat i v interiéru. Pěstuje se z hlíz, které na jaře zasadíme do propustné a výživné zeminy s neutrálním pH. Na zimu je lepší hlízy uskladnit jako hlízy ostatních rostlin (do písku do bedýnek). Venku vyroste do výšky až 3 metrů, při pěstování v bytě o něco méně. Poměrně snadno dosáhnete toho, že vykvete.

Jak gloriózu využít

Kromě okrasné rostliny na zahradě i v bytě je možné gloriózu použít i jako řezanou květinu do vázy, je možné z ní vázat kytice nebo ji použít jakou součást kytic.

Druhy glorióz

Glorióz je několik druhů. Nejznámější a nejvíce pěstovanou je Gloriosa rotchildiana, která má žluté květy s červenou kresbou. Gloriosa lutea má naopak květy čistě žluté. Glorióza vznešená (Gloriosa superba) má květy, které se podobají orchidejím, nejčastěji růžové, purpurové až fialové barvy. Tato jediná má ráda spíše vápenitou půdu. Gloriosa modesta má zase jako jediná zcela odlišný druh květu – vypadá částečně jako zvonek, je žluté barvy.

Jedovatost

A pozor, všechny části rostliny jsou prudce jedovaté, zejména hlízy. Z těch se také v Africe vyrábějí otrávené šípy. Gloriosa superba byla v minulosti také používána jako účinný jed při sebevraždě.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář