Bylo nebylo, záhony nadšených pěstitelů okurek napadla obávaná plíseň a úplně jim zdecimovala úrodu. Ovšem na cukety si plíseň okurková nepřišla, takže začaly být pěstovány jako jejich náhrada. Pohádka? Ale vůbec ne, realita začátků pěstování cukety v českých zemích. Úplně mladé cukety totiž okurku v salátu a ve studené kuchyni všeobecně bez problémů nahradí.
Ale nejde jen o její vzhled. Plody cukety obsahují množství cenných výživových látek, a to i přesto, že 90% jejího objemu tvoří voda (odtud pověst cukety jako ideální dietní zeleniny). A na co můžete v jejím šťavnatém těle narazit? Zejména na minerály – hořčík, fosfor, měď, zinek, vápník a draslík, ale také na vitamíny, bílkoviny a špetku cukrů.
Proč vyséváme cukety do hnízda? Svědčí jim to!
Protože pocházejí z Itálie, jsou opravdovými milovnicemi tepla a sluníčka. Nejlépe proto rostou a prospívají při teplotách 20-30 °C, naopak při ochlazení pod 5 °C svůj růst zastavují. Tuto slabůstku nám však bez problémů vynahradí rychlostí svého růstu. U raných odrůd můžeme první plody sbírat už za 45 dní od výsevu. Ovšem musíme ho provést správně.
Základem je hlinitopísčitá lehká až středně těžká půda a slunné stanoviště s dobrou ochranou před větrem. Jestliže ještě na podzim stihnete do půdy zapracovat chlévský hnůj, nebudete vědět, kam pro bohatou úrodu dřív skočit.
Cukety je třeba vysévat do tzv. hnízda. To vlastně tvoří jamka s vyvýšeným okrajem, do které vždy přijdou tři semínka. Vzdálenost mezi jamkami by měla být asi metr. Po vyklíčení ponecháme pouze nejsilnější semenáček, zbylé odstraníme. (Vysazujeme-li sazenice, měly by mít při přenesení na záhon dva pravé listy).
Během vegetace pak už zbývá zajistit jen dostatek živin, vláhy a pravidelného prokypřování půdy a cuketě se u vás bude dařit jedna radost.
Cuketu přerůst nenechávejte – důvody nejsou jen chuťové
Věděli jste, co je to tzv. dominance prvního plodu? Je to jednoduché. Jakmile se na rostlině objeví první plody, rostlina se na ně maximálně soustředí – chce přece vyprodukovat semena. U cukety stačí takovéto větší plody dva až tři a veškerý další vývoj se zastaví. Již připravené samičí květy uhnijí, další cukety přestanou růst. Svůj záhon s cuketami proto obcházejte každý 2-3 den. Rostou rychle a nejlépe chutnají, když jsou mladé. Tímto dominanci jednoho plodu předejdete.
Náš tip: jak vývoj cuket zase nastartovat? Jestliže se vám přesto povede některý z plodů nechat přerůst, jednoduše ho skliďte a přibližně dva týdny počkejte. Po této době se tvorba květů a další růst mladých cuket sama přirozeně obnoví.
Cukety lze krátkodobě uskladnit při teplotě 12 °C. Ale pozor, plody rychle měknou, ztrácejí svou křehkost i chuťové vlastnosti. Starší cukety lze skladovat déle, chutí vás však už příliš neoslní. Jestliže nestíháte úrodu cuket zpracovat, rozdělejte ji nebo zavařte na horší časy.
Zavařování cuket a další dobré tipy
A když už jsme tohle téma nakousli, nemůžeme si pro sebe nechat ani osvědčený postup. Cukety si přitom můžete nakrájet na takové kousky, jaké potřebujete – větší do guláše nebo zeleninových omáček, menší do polévky a strouhané nudličky do bramboráků. A jakmile budete mít hotovo, připravte si nálev z těchto ingrediencí:
- 650 ml vody
- 1,3 l octa
- 2o gramů soli
- 200 g cukru krystal
Prostě vše smíchejte a ve větší míse cuketu zalijte. Nechte odležet do druhého dne. Pak cuketu sceďte a vložte do vymytých sklenic. Můžete ji proložit koprem nebo hořčičným semínkem. Zalijte nálevem (neceďte tedy do dřezu) a sterilujte asi 20 minut při 80°C. Takto upravenou cuketu stačí přecedit a použít podle potřeby.
Náš tip: Cuketu lze i zmrazit. Nastrouhejte ji na hrubém struhadle, narovnejte do krabiček (neplňte až po okraj) a vložte do mrazáku. Vydrží vám tam až do další sezóny.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
hezký den
neporadí někdo s pěstováním cuket, proč při délce plodu cca 10 cm, začnou konce cuket pozvolna žloutnout a zcvrkávat se ?
děkuji