Cukety na záhoně ani v kuchyni nevyjdou z módy. Svědčí o tom množství pokrmů, které se s nimi připravují po celé léto v restauracích i doma. Popularitu této zeleniny posvětil volbou své přezdívky i guru české gastronomie pan Cuketka.
Snadné pěstování – bohatá sklizeň
Cukety rostou velmi rychle, proto je můžete vysít ze semen i v květnu, nebo si naopak koupit již předpěstované sazenice a vysazovat přímo na záhon. Vybírat si můžete z řady odrůd – nejčastěji jsou k vidění světle zelené a žluté cukety, ale jistě jste se setkali i s pruhovanými nebo kulatými. Cukety nejlépe rostou a plodí na slunném stanovišti a nemají rády vítr, proto je ideální vybrat jim chráněné místo. Každé cuketě byste měli dopřát dávku kompostu a věnovat čas i pozornost pravidelné zálivce. Cuketám svědčí, když půdu kolem nich mulčujete. Nebudete na to ovšem potřebovat speciální mulčovací kůru, naopak vám bude stačit posekaná tráva, kterou nasypete kolem nich přímo ze sběrače sekačky. Potlačí růst plevele a přispěje k tvorbě humusu. Pokud trávu nesečete, můžete si vypomoci slámou.
Pokud chcete zajistit cuketám prémiovou péči, dopřejte jim dostatečné množství kvalitní vláhy. Zalévejte je nejlépe odstátou dešťovou vodou ve větším množství. Daleko lepší je zalévat cukety hojněji obden, než jim dávat menší množství zálivky každý den. Díky vydatné zálivce se vláha dostane hluboko ke kořenům a rostlina prospívá lépe. Pro hnojení používejte organická hnojiva, humus nebo kopřivový výluh, který se doporučuje v době nasazování květů a zrání plodů. Cuketám velmi svědčí i drůbeží trus. „Při výsadbě nechte cuketám dostatek prostoru. Pokud se budou namačkané tísnit jedna na druhou, velmi rychle vyčerpají živiny z půdy a sklizeň bude poloviční,“ doporučuje tým ze Zahradnictví Flos.
Správná doba sklizně
Když se k nám cukety dostaly z jižní Evropy, řada pěstitelů se horečně snažila o co největší plody. Gigantické cukety vypadaly nádherně, ale chutnaly jako polystyren. Přerostlé cukety zkrátka nejsou to pravé ořechové. Jižní národy to vědí, proto například Italové sklízejí mladé cukety velmi brzy, ideálně ještě s květem na konci plodu. Křupavé a šťavnaté cuketě nemůže přerostlý a starší kousek vůbec konkurovat. Cuketu navíc odebíráním plodů stimulujete k tvorbě nových, takže ve výsledku sklidíte na kilogramy téměř stejné množství, ovšem v úplně jiné chuťové třídě.
Příprava cukety
Labužníci vyznávají konzumaci cuket ještě zasyrova, ale předpokládáme, že vy si raději dáte cuketu tepelně upravenou. Nejlepšími způsoby přípravy cuket jsou grilování, krátké restování, dušení nebo zapékání.
Cuketové menu
Z mladých letních cuket si můžete připravit polévku na desítky způsobů, my vám nabídneme recept na výbornou krémovou polévku a kuře s cuketou.
Cuketová polévka
4 porce
Budete potřebovat:
1 cuketa (asi 350 g)
1 cibule
2 lžíce másla
1 smetana ke šlehání
500 ml vývaru
1 lžička citronové šťávy
2 lžičky olivového oleje
50 g sýru feta
Postup:
Rozpusťte si v hrnci máslo, přidejte nakrájenou cibuli a cuketu na malé kostičky. Nechce cuketu krátce změknout.
Přilijte vývar, studenou smetanu ke šlehání a vařte asi 15 minut. Poté rozmixujte do hladké konzistence.
Smíchejte citronovou šťávu a olivový olej a vymíchejte z nich krémovou zálivku, kterou polévku zakápnete. Při servírování do polévky rozdrobte sýr feta.
Lahodné kuře s cuketou
4 porce
Budete potřebovat:
4 kuřecí prsa
citron
1 lžíce olivového oleje
1 mladá cuketa (250 g)
1 jarní cibulka
120 ml smetany ke šlehání
těstoviny
Postup:
Kuřecí prsa nakrájejte na tenké nudličky. Umyjte citron a škrabkou na zeleninu z jeho kůry odřízněte tenké plátky. Ostrým nožem je pak nasekejte na co nejmenší nudličky. Maso osolte, zakápněte zbylou citronovou šťávou a smíchejte s kůrou.
Cuketu a jarní cibulku nakrájejte na plátky.
V pánvi rozehřejte olej a přidejte maso. Opékejte asi 5 minut a v polovině opékání maso otočte. Potom do pánve přidejte nakrájenou cuketu a jarní cibulku. Podlijte smetanou a nechte zprudka povařit. Podávejte s vařenými těstovinami.