lampranthus rostlina

Lampranthus aneb Polední květina – rostlina, která nemá ráda stín

Téměř každý má doma místo, kam celý den neustále svítí slunce. Většina rostlin na takovém místě neprospívá. Lampranthus je však výjimka, která slunce miluje. Nakvétá postupně celé léto.

Lampranthus – Polední květina pochází z jižní Afriky, řadí se do čeledi kosmatcovitých. Je to suchomilná kráska, která vytváří až 50 cm dlouhé převisy. Tato stálezelená, sukulentní rostlina dorůstá výšky přibližně 15 cm, listy jsou trojhranné a šedo – zelené barvy. Květy vyrůstají na stopkách a mají v průměru 4-5 cm, podobají se sedmikráskám.

Je to vhodná letnička na stanoviště, které je celý den slunné, tam se také rozroste do plné krásy a doslova se promění v kvetoucí kouli.

lampranthus - Lampranthus aneb Polední květina – rostlina, která nemá ráda stín

Jak Lampranthus pěstovat

Rostlinu lze vysadit do truhlíků, nádob, ale i volně do půdy. V případě pěstování v nádobě nebo v truhlíku je doporučováno použít substrát pro sukulenty nebo balkonové rostliny. Potřebuje slunné stanoviště, nemá ráda stín, potom se vytahuje. Stejně tak potřebuje přistínit, pokud by měla celý den přímý úpal.

Se zálivkou zacházíme opatrně, zaléváme jen mírně, přebytek vody by mohl rostlině uškodit. Snese i krátkodobé sucho. Substrát se může obohatit zásobním hnojivem s pozvolným uvolňováním živin. Můžete i pravidelně přihnojovat tekutým hnojivem, hodně ho zředíme. Květy potřebují slunce, večer a při dešti se zavírají. Kvete až do zámrazu.

Lampranthus není mrazuvzdorný, je potřeba ho zimovat v bezmrazé a světlé místnosti s teplotou 100 C – 120 C. Na zimu můžeme uklidit celou rostlinu nebo pouze řízky, které zakoření ve směsi rašeliny a písku. Tyto řízky na jaře použijeme pro výsadbu.

Množí se na podzim řízkováním nebo semeny, které se vysévají v zimě a brzy na jaře.

Hodí se k výsadbě na balkony, do závěsných nádob, na skalku, zídky, okraje záhonů.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář