macky

Máčky jsou exotické a pichlavé ozdoby zahrady i suchých aranžmá

Máčky jsou pichlavé dekorace, které zdobí jak záhony, tak suchá aranžmá. Neoslní barvou ani květem, ale získáte nevšední doplněk. Často jsou nesprávně považovány za bodláky, ale jsou spíše příbuzné kmínu, fenyklu a anýzu.

Máčky (Eryngium) se dají rozdělit na americké a evropské. Máčky původem ze Střední a Jižní Ameriky jsou choulostivější, naše zimy jim nesvědčí, pokud je necháte venku, uhynou. Ty evropské jsou otužilejší a bez potíží zvládají naše zimní podmínky, jejich výhodou je také to, že jsou téměř bezúdržbové. Často jsou mylně považovány za bodláky, protože mají stejně pichlavý vzhled, jsou ale řazeny do čeledi miříkovitých, kam například patří i kmín, fenykl, kopr a mrkev.

Na výběr je z mnoha tvarů a kultivarů, jedno však mají všechny společné, jsou to ostnité listy a listeny, které máčky chrání před spásáním zvěří.

Z čeho můžete vybírat

Máčka obrovská (Eryngium giganteum) je vysoká a nepřehlédnutelná. Dorůstá výšky až 80 cm, je pěstována jako dvouletka. Odrůda „Silver Ghost“ má stříbrné, později ocelově modré květy se stříbřitě býlími lodyhami.

máčka obrovská - Máčky jsou exotické a pichlavé ozdoby zahrady i suchých aranžmá

Máčka obrovská

Máčka alpská (Eryngium alpinum) je vysoká asi 60 cm, má cylindrické květenství, které má kovově modrou barvu. Květy se hodí do kytic nebo a sušení.

máčka alpská - Máčky jsou exotické a pichlavé ozdoby zahrady i suchých aranžmá

Máčka alpská

Máčka latnatá (Eryngium eburneum) může vyrůst až do výšky 100 cm, má zelenkavé květy, uspořádány do kuliček, kterými je obsypán stvol.

máčka latnatá - Máčky jsou exotické a pichlavé ozdoby zahrady i suchých aranžmá

Máčka latnatá

Máčka plocholistá (Eryngium planum) je ohrožená, najdete ji i v přírodě, ale odnášet si ji nesmíte. Bývá vysoká 40-100 cm, z přízemní růžice listů vyrůstá množství fialovomodrých květů.

máčka plocholistá - Máčky jsou exotické a pichlavé ozdoby zahrady i suchých aranžmá

Máčka plocholistá

Máčka Bourgatova (Eryngium Bourgatii) vyrůstá do výšky 15-40 cm, má stříbřitě bílé, až namodralé listeny. Stonky má rozvětvené a na konci vykvétají stříbřitě šedé až modro-fialové, hvězdicovité květy.

máčka bourgatova - Máčky jsou exotické a pichlavé ozdoby zahrady i suchých aranžmá

Máčka Bourgatova                                       

Jak máčky pěstovat

Máčky bez problémů snesou slunné stanoviště. Půda jim vyhovuje chudší, kyprá, vylehčená hrubozrnným pískem nebo kamennou drtí. Nesvědčí jim přemokření. Zimu přečkají bez potíží, jen přemokření by jim vadilo. Se zálivkou si příliš starostí také dělat nemusíte, má kůlovitý kořen, díky kterému dosáhne do hlubších vrstev půdy a vláhu si zajistí. Vzhledem dlouhému kořenu nemají rády přesazování, takže je dobré si rozmyslet, kam je umístíme.

Máčky jsou velmi oblíbené u floristů, mají mimořádnou trvanlivost. Stejně tak se dobře vyjímají ve džbánu v aranžmá venkovských kytic. Rostliny našly oblibu i mezi včelaři, máčky obsahují mnoho nektaru.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář