Máčky jsou pichlavé dekorace, které zdobí jak záhony, tak suchá aranžmá. Neoslní barvou ani květem, ale získáte nevšední doplněk. Často jsou nesprávně považovány za bodláky, ale jsou spíše příbuzné kmínu, fenyklu a anýzu.
Máčky (Eryngium) se dají rozdělit na americké a evropské. Máčky původem ze Střední a Jižní Ameriky jsou choulostivější, naše zimy jim nesvědčí, pokud je necháte venku, uhynou. Ty evropské jsou otužilejší a bez potíží zvládají naše zimní podmínky, jejich výhodou je také to, že jsou téměř bezúdržbové. Často jsou mylně považovány za bodláky, protože mají stejně pichlavý vzhled, jsou ale řazeny do čeledi miříkovitých, kam například patří i kmín, fenykl, kopr a mrkev.
Na výběr je z mnoha tvarů a kultivarů, jedno však mají všechny společné, jsou to ostnité listy a listeny, které máčky chrání před spásáním zvěří.
Z čeho můžete vybírat
Máčka obrovská (Eryngium giganteum) je vysoká a nepřehlédnutelná. Dorůstá výšky až 80 cm, je pěstována jako dvouletka. Odrůda „Silver Ghost“ má stříbrné, později ocelově modré květy se stříbřitě býlími lodyhami.
Máčka alpská (Eryngium alpinum) je vysoká asi 60 cm, má cylindrické květenství, které má kovově modrou barvu. Květy se hodí do kytic nebo a sušení.
Máčka latnatá (Eryngium eburneum) může vyrůst až do výšky 100 cm, má zelenkavé květy, uspořádány do kuliček, kterými je obsypán stvol.
Máčka plocholistá (Eryngium planum) je ohrožená, najdete ji i v přírodě, ale odnášet si ji nesmíte. Bývá vysoká 40-100 cm, z přízemní růžice listů vyrůstá množství fialovomodrých květů.
Máčka Bourgatova (Eryngium Bourgatii) vyrůstá do výšky 15-40 cm, má stříbřitě bílé, až namodralé listeny. Stonky má rozvětvené a na konci vykvétají stříbřitě šedé až modro-fialové, hvězdicovité květy.
Jak máčky pěstovat
Máčky bez problémů snesou slunné stanoviště. Půda jim vyhovuje chudší, kyprá, vylehčená hrubozrnným pískem nebo kamennou drtí. Nesvědčí jim přemokření. Zimu přečkají bez potíží, jen přemokření by jim vadilo. Se zálivkou si příliš starostí také dělat nemusíte, má kůlovitý kořen, díky kterému dosáhne do hlubších vrstev půdy a vláhu si zajistí. Vzhledem dlouhému kořenu nemají rády přesazování, takže je dobré si rozmyslet, kam je umístíme.
Máčky jsou velmi oblíbené u floristů, mají mimořádnou trvanlivost. Stejně tak se dobře vyjímají ve džbánu v aranžmá venkovských kytic. Rostliny našly oblibu i mezi včelaři, máčky obsahují mnoho nektaru.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz