Máte doma tuhle nevšední ozdobu zahrady nebo alespoň v nejbližší době plánujete její pořízení? Pak se vám určitě budou hodit odpovědi na následující otázky. Co dělat když leknín napadnou mšice a jak správně postupovat při výsadbě? To vám prozradíme v následují článku.
Nejvíce otázek je spojeno se samotným výběrem a nákupem nové rostliny. Ve stručnosti lze říci, že při výběru konkrétního druhu je třeba zohlednit zejména hloubku jezírka, které máte k dispozici. Jak dlouhé stonky dokáže leknín vyprodukovat lze obvykle zjistit z popisu rostliny na internetu nebo dotazem na odborníky v zahradnictví. Ideální hloubka vodního sloupce pro sázení leknínů se pohybuje mezi 30-80 centimetry.
Jak by měla vypadat zdravá rostlina, kterou chceme koupit?
Vždy kupujte lekníny, zasazené v pěstebních nádobách. Dbejte, aby měly několik zdravých a silných listů. Ani květ není vyloučen – alespoň budete vědět, co kupujete (byť štítek s podrobným popisem by měl být samozřejmostí). Nikdy nekupujte rostliny viditelně nemocné nebo s poškozenými listy s tím, že je „vypipláte“. V případě leknínů nejde o tak jednoduchý proces, jak se zdá.
Ve volbě barev máte poměrně volnou ruku. Každým rokem přibývají nové a nové kultivary. Aktuálně jsou IN ty v červené nebo vínové, například „Black Princess“, ale vybírat můžete i z jiných možností.
- „Perrry´s Dwarf Red“ – růžovofialový s výrazným, oranžovo-žlutým středem
- „Inner Light“ – růžovobílý se žlutým středem
- „Denver“ – klasická „pohádková“ bílá
- „James Bridon“ – kompaktnější růžový květ
Málo známou vlastností leknínů je jejich proměnlivá barevnost během kvetení. Všechny druhy to neumějí, ovšem najdeme i kultivary, u nichž se barva květu mění spolu s jeho stárnutím. Na hladině jezírka pak může docházet k zajímavým barevným kontrastům.
Jak lekníny správně vysazovat a přesazovat?
Vybírejte ploché plastové nádoby, které leknínům vyhovují nejvíce. Důležitá je také kvalita substrátu. Leknín potřebuje hodně živin, jinak nevykvete. Do vhodné zeminy tedy přidáme hrst hnojiva, určeného pro lekníny. A jakmile leknín zasadíme a zeminu upěchujeme, posypeme její povrch kamínky nebo pískem, aby nedocházelo k jejímu rychlému odplavování.
Lekníny přesazujeme jednou za tři roky, ovšem ne úplně typickým způsobem. Leknín je totiž třeba zmladit, nejstarší část kořene už k výsadbě vhodná není. Je třeba vyjmout celou rostlinu z nádoby, vybrat nejvíc narostlou část a tu znovu zasadit, případně leknín rozdělit na více exemplářů. Substrát vždy při přesazování kompletně vyměníme! Jak už bylo řečeno, lekníny potřebují velké množství živin. O oblíbené „bezsubstrátové“ metodě, jež dokáže zajistit vysokou čistotu vody v jezírku, pak v jejich případě ani neuvažujeme. Byla by jejich zkázou.
Jak je to s kvetením leknínů?
Pokud jim dopřejte plné slunce, mohou se první květy objevit už v dubnu a poslední v říjnu. Vše je závislé na teplotě vody a délce slunečního svitu. A pamatujte si, že některé druhy leknínů krásně voní, takže máte-li přístup k vodní hladině svého jezírka, můžete se poohlédnout právě po nich.
Snese se leknín s rybami?
Mít jezírko, ve kterém se prohánějí rybky chráněné stínem velkých leknínových listů, je snem snad každého z nás. Ovšem pozor, tolik oblíbení koi kapři lekníny do velké míry poškozují, zvláště, jsou-li trochu větší. Mnohem vhodnějšími sousedy leknínu jsou malí karásci.
Jak si poradit s otravnými mšicemi?
Leknín nemá mnoho škůdců. Ovšem mšice na listech vypadají opravdu nehezky. A je-li jich hodně, mohou rostlině dokonce i vážně ublížit. Nelze proti nim ovšem použít zahradní chemii (ta by se v blízkém okolí jezírka neměla vyskytovat vůbec). Musíte se tedy spolehnout na jejich spláchnutí proudem vody.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Mám jezírko s lekníny i karasy. Zhruba 10 let v plechovém kbelíku, se stejnou zeminou,. Nehnojím, mšice nikdy neměly, kvetou jak divé. Jednou za 3 roky měním vodu (bohužel pitnou z vodovodu). Lekníny vytáhnu na břeh, ostříhám kořeny které prolézají a hnijící listy. Toť vše. Nechávám v jezírku i v zimě, spolu s rybami.