tremdava

Třemdava: Je krásná, omamně voní, ale raději nesahat

Třemdava se dříve vyskytovala v naší přírodě, dnes už vzácně a je chráněná. Má ráda suché části zahrady, její listy jsou za slunného počasí silně aromatické. Jen pozor na dotýkání, může podráždit kůži.

Třemdava bílá (Dictamnus albus) je náš původní rostlinný druh, ovšem vzácný. Nachází se v teplých lokalitách středních Čech a jižní Moravy, na suchých, stepních lokalitách s vápenitou půdou. V přírodě je nepřehlédnutelná, ale zákonem chráněná.

Kvete od května do července, dorůstá 60-100 cm výšky. Vytváří květenství narůžovělých květů se žilkováním. Vzpřímené lodyhy jsou obrostlé tmavozelenými listy. Rostlina silně voní, více listy než květy.

Může podráždit kůži

Rostlina může dotykem nepříjemně podráždit kůži. Zvláště za slunného počasí, kdy voní a uvolňují se aromatické silice. Má i jednu zajímavost, do vzduchu může vypouštět tolik silic, že pokud se k ní přiblíží například sirka nebo plamen svíčky, může se vznítit.

tremdava květ - Třemdava: Je krásná, omamně voní, ale raději nesahat

Pěstujeme třemdavu na zahradě

Třemdava je chráněná, vzácně ji potkáme v Českém Krasu nebo na jižní Moravě. Zahradní kultivary však můžete pěstovat bez obav. Dařit se jí bude nejlépe na místě, které připomínají podmínky, kde roste v přírodě. Vysaďte ji například do slunných, štěrkových záhonů.

Půda třemdavě vyhovuje vápenitá, propustná, na teplém a slunném stanovišti nebo s mírným přistíněním. Sucho snáší dobře, naopak nesnese přemokření.

Množení ze semen je obtížné, na to potřebujete čerstvá, třemdava je ale vystřeluje do vzdálenosti 1-2 metry, pomoci si můžete tak, že navážete lehké sáčky na odkvétající květenství. Takto odchycená semena vysazujte ihned, klíčí velmi dlouho, může trvat až čtyři roky, než se dočkáte květů. Rostlinu také lze množit dělením trsů. Nejjednodušší je zakoupit sazeničky třemdavy v zahradnictví, pokvete vám ještě téhož roku.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář