Když se nám s těmito květinami daří, je to opravdu radost pohledět. Ale co když nekvetou, případně nepřežijí tuhou zimu? Na samém počátku vašich problémů možná stál jeden nenápadný chybný krok. Pojďme se na možné „pachatele“ podívat zblízka. Především nejsou pivoňky jako pivoňky.
Rozlišujeme bylinné a dřevité druhy. Ty první je třeba sázet poměrně mělce. Jsou-li vysazeny hluboko, nekvetou. Na zimu je není třeba přikrývat, nanejvýš zlehka obsypat mulčem – na běžné mrazy citlivé nejsou. Naopak dřevité pivoňky potřebují hlubší výsadbu (asi o deset centimetrů více než bylinné) a zima je ohrozit může. Pro všechny případy je proto raději dobře zakryjte chvojím.
Problém číslo jedna – přesazování
Aby bylo jasno – pivoňky ho opravdu rády nemají. Jakmile je přesadíte, případně vysadíte, bude jim trvat minimálně dva roky, než se opět uvolí kvést. A jak tedy na to? Problémem může být i zdánlivě obyčejné sesedání půdy.
Bylinné pivoňky by měly být zasazeny tak, aby jejich pupeny nebyly hlouběji než pět centimetrů pod povrchem půdy. Ty dřevité si pak libují v čísle 15. Místo pro výsadbu pivoněk je ovšem třeba nejdřív hluboce prokypřit a to může být problém.
Výsadbovou jámu dobře proryjete a obohatíte kompostem. Ovšem zasadíte-li pivoňky ihned, budou jejich kořeny a pupeny stahovány vlivem sesedání půdy mnohem hlouběji, než jak tomu bylo původně. A problém je na světě. A jak tomu předejít? Výsadbové jámy dobře prolijte vodou a nechte 4-5 dní sesedat. Teprve poté je dobrý čas na vysázení pivoněk, jen budete muset předtím pravděpodobně nějaký substrát přihodit. Další možností je důkladné upěchování všech vrstev půdy před samotnou výsadbou. Ovšem v praxi se lépe osvědčuje právě první varianta.
Po přesazení pak nezapomínejte ani na vydatnou zálivku, zvláště v období sucha je to důležité,. Jakmile se pivoňky v následujícím roce dobře zakoření, můžete přísun vláhy trochu omezit.
Náš tip: pamatujte na to, že čím jsou keříky starší, tím lépe a hojněji kvetou. Neuděláte-li tedy pěstitelskou chybu, budou vám každý rok přinášet o něco více radosti.
Jak pivoňky správně řezat
Neodolali jste jejich kráse? Řez do vázy je samozřejmě možný, ale má svá pravidla. Abyste rostlinu příliš nevysilovali, nikdy jí neodebírejte více než jednu třetinu květů, které vyprodukuje. Stříhejte poměrně vysoko nad zemí – každému stonku musí zůstat alespoň dva páry pravých listů.
A rozhodně neřežte již rozkvetlé pivoňky – ale ani zelená poupata. Ideální jsou ta, která se už vybarvila a změkla. Vyvinuté květy rychle vadnou, zelená poupata se nerozvijí. A co se zbylými květy na rostlině? Vždy počkejte, až úplně odkvetou a uschnou. Teprve poté je odstraňte. Přistoupíte-li k tomuto kroku předčasně, připravíte rostlinu o všechny živiny, které by si jinak ze zelených částí stáhla zpět.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz