Když se řekne koření, pravděpodobně si vybavíte spíš různé druhy koření v kořenkách, ale napadlo vás někdy, že každé koření má svou historii, svůj původ, a dokonce může být z jakékoliv části rostlin? Tak schválně: co jste dosud nevěděli?
Semena
Zřejmě nejčastěji se kořením stávala odnepaměti různá semena rostlin. Dodnes používáme kopr, kmín, hořčičné semínko, koriandr, kardamom, fenykl, slunečnicová, maková, lněná a sezamová semínka, anýz, muškátový oříšek…
Plody
Kořením však mohou být i celé plody rostlin. Sem patří například různé druhy paprik včetně chilli papriček, citrusy (resp. jejich kůra), jalovčinky, pepř černý i bílý, nové koření, badyán, moruše, tamarind a vanilkový lusk.
Kůra, dřevo a pryskyřice
Velmi zajímavou skupinu tvoří koření, které se získává z kůry nebo dřeva, popř. pryskyřice. Jako zástupce koření z kůry můžeme uvést jednoznačně skořici, ze dřeva se získává santalové dřevo a pryskyřice je například kadidlo nebo myrha.
Kořeny, cibule a oddenky
V neposlední řadě se koření získává i z podzemních částí rostlin. Kořeny jsou vyhledávaným kořením u lékořice, ženšenu a křenu. Cibulky má klasicky známá cibule nebo česnek. A oddenky nejspíše znáte od zázvoru či kurkumy.
Poupata
Nakládaná poupata kapar se přidávají do salátů a majonéz. Hřebíček také není semeno nebo plod, ale usušené poupě i s kalichem stromu s názvem hřebíčkovec kořenný.
Čnělky květů
Nejdražším kořením vůbec je šafrán, což jsou vlastně čnělky krokusu. Na půl kilogramu koření je potřeba až 75 tisíc květů.
Listy
Koření, které má svůj původ v listech, jistě není třeba dlouze představovat. Patří sem například citronová tráva, bobkový list (list vavřínu) anebo máta peprná. Tato koření se někdy uvádějí spíše jako bylinky.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz