Dumáte nad tím, proč se vašim sousedům petúnie vloni nebývale vydařily, zatímco ty vaše ustrašeně skomíraly někde na dně truhlíku? Od úspěchu vás možná dělil jeden jediný nenápadný detail – od vhodné polohy až po speciální truhlík.
Petúnie mají na našich balkonech a terasách čestné místo. Rády a hojně kvetou, a navíc se mohou chlubit i žádanou samočistící schopností – všechny odkvetlé květy samy rychle shodí, takže se nemusíme starat o odstraňování starých květenství jako u jiných balkonovek. A co bychom měli udělat proto, aby se u vás těmhle kráskám doopravdy dařilo?
Slunce ano, úpal ne
K tomu, aby vás petúnie potěšily opravdu bohatými květy a plnými barvami, potřebují plné slunce. Ovšem sluneční úpal je extrém, tam už se jim líbit nebude. Snadno totiž přesychají a jakmile se to stane, jsou náchylnější k působení škůdců a chorob. Dobrou pomocí však může být samozavlažovací květináč, do něhož rostliny na počátku sezóny vysadíme. Vlastně nikdy není pozdě, třeba i na konci června je ještě čas. Nástup bujného kvetení bude sice trochu opožděný, ale leccos ze sezóny ještě zachráníte.
Jen pamatujte na to, že první tři až čtyři týdny musíte samozavlažovací květináč prolévat svrchu. Chvíli totiž trvá, než kořeny touto hradbou prorostou a nemusely by se tak dostat skrz prozatím jen málo kompaktní zeminu k tolik potřebné vláze. Po této době stačí v samozavlažovacím květináči doplňovat hladinu vody už jen přeš příslušný zálivkový otvor.
Náš tip: kondici rostlin lze vylepšit i mykorhizou – symbiózou kořenů se speciálními druhy hub. Stačí si pořídit speciální hnojivo, které stačí aplikovat jen 1x.
Bez hnojiva to také nepůjde
Dejte si také pozor na to, jaký substrát pro petúnie používáte. Jeho pH by se mělo pohybovat mezi 6-6,5. Nezbytný je také dostatečný přísun vápníku a dalších mikroživin v čele s hořčíkem. Po dobu vegetace tedy musíte petúnie pravidelně hnojit tekutým hnojivem, přimíchaným k zálivce a to nejlépe 2x za měsíc. Hnojivové tyčinky se pro ně naopak příliš neosvědčují a granulované hnojivo v půdě často vydrží jen do poloviny sezóny (v závislosti na jeho druhu). Přihnojování se tak jako tak nakonec nevyhnete.
Co petúniím ubližuje nejvíce? Dlouhodobý déšť
I když to tak nevypadá, petúnie jsou opravdu křehké rostliny. Každý silnější vítr je tak odkáže nepěkně poničit. A stejně zhoubný vliv má i vytrvalý déšť, dopadající do květů. Je-li to možné, pěstujte petúnie pod stříškou nebo alespoň pod okenním přesahem. A bude-li nejhůř, schovejte je na pár dní do chodby nebo do sklepa k velkému oknu. Nebudete se tak muset o jejich zdraví a kondici bát. Ovšem pozor, v uzavřených prostorách často dojde k rychlému pomnožení škůdců, mějte proto vždy v záloze pohotovostní insekticid pro všechny případy.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz