bobule

Jaké existují druhy divokých bobulí? Chuťově výborné a zdravé

Do lesa nemusíte jít jenom na houby. Podél lesních cestiček i v hlubokém lese rostou další skvělé plody, které můžete sbírat. Těmito plody jsou lesní ovoce, které jsou zde k odběru zdarma (na rozdíl od supermarketů, kde za lesní ovoce zaplatíte nemalé peníze). Divoké bobule najdete snad v každém lese, ale rostou také v parcích a po stezkách. Toto lahodné ovoce není jen chuťově výborné, obsahuje velké množství fytochemikálií a vitamín C.

Divoké bobule

Ostružina. Ostružiny patří k nejrozšířenějším bobulím v českých lesích. Ovoce je tmavě červené až černé barvy, když je zralé – svým vzhledem připomíná malinu. Skládá se z drobných kuliček, které rostou ve shluku. Také listy rostliny jsou podobné maliníku. A pozor – i ostružiny mají trny!

Malina. Divoké maliny jsou jednou z nejoblíbenějších lesních bobulí. Jsou menší, než zahradní bobule, ale mají intenzívnější chuť. Jejich vzhled je jinak stejný.

Borůvky. Tyto malé modré plody, které obsahují typickou modrou šťávu, jež vám zabarví ruce klidně na několik dní, jsou také velmi oblíbeným ovocem ke sběru. Zralé jsou od června do září, a pokud jste trávili léto na nějaké horské chatě, určitě jste i vy sbírali borůvky. Tyto plody jsou menší, než klasické borůvky, které koupíte v obchodech, ale stejně jako ostatní lesní ovoce obsahují více chuti. Dejte si pozor na zmije a žáby, které se mohou ukrývat v keřících brusnice chocholičnaté (což je keř, na kterém borůvky rostou).

Lesní jahody. Lesní jahody jsou taktéž velice malinké oproti zahradním jahodám. Jejich chuť se ale nedá srovnat. Jahodník obecný, na kterém rostou, je vysoký 5 až 20 cm, takže musíte být velice pozorní, abyste si tohoto lahodného ovoce všimli. Roste většinou na slunečních mezích v lese nebo podél luk a lesních cestiček.

Černý bez. Keře této rostliny můžete v České republice najít nejen v lese. Toto malé, kulaté ovoce má typicky černou barvu, používá se na výrobu džemů, ale také vína a sirupů. Syrové plody nejsou vhodné ke konzumaci, protože způsobují poruchy trávení. Z květin se připravuje tolik známý bezový sirup.

boruvky - Jaké existují druhy divokých bobulí? Chuťově výborné a zdravé

Borůvky

Divoké bobule, které ale u nás nenajdeme

Klikva bahenní. Toto ovoce najdete v písečných, vlhkých oblastech. Na keři se nachází malé červené ovoce, které zraje na podzim. Plody připomínají svým vzhledem brusinky. U nás najdete spíše kultivované odrůdy této rostliny, v přírodě se v České republice nevyskytuje.

Střemcha viržinská. Plody svým vzhledem tak trochu připomínají klasický černý bez. Tato rostlina je k nalezení po celých Spojených státech a na jaře vytváří hroty bílých květů, které vytvoří ovoce. Toto ovoce má zpočátku červenou barvu, která se mění do fialova a nakonec je až černá. Z těchto plodů se vyrábí velice známý palačinkový sirup, který je k dostání i v ČR. Listy, větvičky a semena jsou toxické.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář