Stulík je vytrvalá a okrasná rostlina vodních prvků, více mu vyhovují stojaté vody. Stulík je vhodný pro větší plochy, poměrně dost se rozrůstá. Jeho žluté květy silně voní, srdčité až vejčité listy splývají na hladině.
Stulík žlutý (Nuphar lutea) je vytrvalá voní rostlina, která je rozšířená po celé Evropě, mimo severní Skandinávii. Vyskytuje se i v Severní Americe, zasahuje do Střední Asie a severní Afriky. Má také lidové pojmenování jako vodní růže, hastrmanovo kvítí, vodní lopuch nebo žlutý leknín. Stulík můžeme najít spíše v nižších polohách, jen velmi málo zasahuje i do vyšších horských poloh. V přírodě je však k vidění stále vzácněji, u nás je řazen k vzácnějším druhům vyžadující pozornost.
Stulík žlutý je mohutná bylina s dlouhým, plazivým oddenkem, který může vyrůst do délky 50 – 250 cm. Listy jsou kožovité, vejčité a opadavé. Má ještě jeden druh listů, který zůstává potopen a je maximálně 30 cm velký. Dosahují velikosti 15 – 40 cm, zářez listu může zasahovat až do 1/3 délky, podobají se leknínu. Květy mají žlutou až oranžovou barvu, velikosti 4-6 cm, zvenku mohou být nazelenalé, období květu je červen až září. Plodem je tobolka, podobající se makovici, dozrává nad hladinou, po dozrání klesá ke dnu. Semena se potom šíří vodou.
Jak stulík žlutý pěstovat
V přírodě se vyskytuje spíše ve stojatých vodách nebo jen mírně tekoucích, například ve slepých ramenech řek, tůních, rybnících. Dá se vysadit i do umělých nádrží. Vzhledem k dlouhému oddenku je potřeba spíše větší hloubka, 50 – 200 cm. Vyhovují mu bahnité substráty a voda bohatší na živiny. Má rád slunná místa, na zastíněných vodních plochách nepokvete. V jezírku se vysazuje do hlubší zóny, do štěrku. Dobře se množí semeny. Kořenit může ve dně nebo v nádobách na dně jezírka.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz