Zvonek klubkatý – zvonky se řadí mezi nejpopulárnější a také nejkrásnější trvalky u nás. Svou oblibu si získávají pro svou nenáročnost a téměř bezúdržbovou péči. Nejčastěji mají barvu fialovou, ale mohou být i růžové, bílé a výjimečně modré.
Zvonek klubkatý (Campanula glomerata) je rozšířený ve střední a západní Evropě, zasahuje i do jižní, severní a východní Evropy. U nás ho můžeme najít v teplejších oblastech, ojediněle i v podhůří. Roste hlavně na kamenitých stráních, na krajích lesů, v lesostepích a křovinatých stráních. Většinou má přímou, nevětvenou lodyhu, výška se pohybuje mezi 30 cm – 60 cm.
V horní části tmavozelené a chlupaté lodyhy vyrůstají během června květy ve vrcholové hlávce. Vzniká tak velké, kulovité květenství, květy jsou zvonkovité, mírně protáhlé a tmavě fialové. Kvete od konce jara do podzimu, záleží na druhu. Druh je variabilní a rozeznává se několik poddruhů. Na našem území je poddruh Zvonek klubkatý pomoučený (Campanula glomerata farinosa) veden jako ohrožený. K dostání je několik kultivarů, které se liší barvou i tvarem. Zvonek klubkatý je trsnatý a kompaktní.
Jak na pěstování zvonku klubkatého
Vyhovují mu humózní a kypré půdy. Ještě před výsadbou si připravíme půdu, Dopřejeme mu kvalitní substrát s přídavkem kompostu a písku. Základem je drenáž, protože zvonky nemají rády přemokřenou půdu. Ale zvonek klubkatý není příliš náročný, zvládne i chudší půdu. Substrát prokypříme.
Ideální je slunné stanoviště, ale nevadí mu i polo – stinná místa. Hodí se do smíšené výsadby trvalkových záhonů, do předních partií, ale ozdobí i štěrkové záhony nebo venkovní květináče a skalky. Je mrazuvzdorný. Na jeho listech si rádi pochutnávají slimáci, tak je dobré jim znemožnit přístup k mladé nebo rašící rostlince. Velmi pěkně vypadá ve váze, ale příliš dlouho nevydrží.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz