leknin

Lekníny je možné pěstovat také v nádobě

V jezírku je možné pěstovat řadu krásných rostlin. Mezi typické představitele náleží lekníny. Víte, že leknín si však můžete vypěstovat i v nádobě či využít starou vanu a proměnit v interesantní dekoraci s živým leknínem?

Pokud obdivujete lekníny, ale nemáte jezírko, i tak se je můžete pokusit pěstovat. Dokonce je možné pěstovat leknín na balkoně, terase či využít starou plechovou vanu a tu použít coby perfektní nádobu na pěstování leknínu a tímto i oživit zajímavě exteriér.

Pořízení leknínu

V tomto směru je nejlepší koupě od vášnivého pěstitele, který má zkušenosti, poradí a především je jistota, že dobře pořídíte. Leknín lze pěstovat ze semínka či si rovnou již pořídit leknín. Pokud se chcete okamžitě těšit z krásy kvetoucího leknínu, zvolte druhou variantu. Ideální druh na pěstování v nádobě je například leknín Pygmena rubra. Leknín bez problému zvládne převoz. Pokud si pojedete osobně, je dobré si vzít igelitovou tašku či něco, do čeho bude moc protéct zbylá voda z květináče.

Jak se starat o leknín v nádobě?

Jak už je uvedeno výše, můžete zvolit starou plechovou vanu či pěknou nádobu o obsahu 2 až 3 litry, lepší je vyšší a samozřejmě bez odtokových děr. Pokud chcete leknín mít v plastovém květináči, je třeba otvory zalepit.

Leknín je náročný na živiny. Je dobré substrát obohatit rozpustným hnojivem, které se promíchá se zeminou. Někdo doporučuje vykoupat rostlinu v hypermanganu a poté takto ošetřenou rostlinu vložit do květináče. Důležité je poté obsypat zeminou, kterou zároveň je třeba opatrně hutnit. Když je květináč či jakákoli nádoba naplněná, rostlina se zalije, aby substrát mohl přilnout ke kořenům. Na povrch zeminy se nasype kačírek pro ozdobu, je nutné v květináči neustále udržovat dostatek vody.

leknin kvet - Lekníny je možné pěstovat také v nádobě

Rostlinu umístíme na světlo a za velmi krátkou dobu začnou růst pevné a nepoléhavé listy. Květ vyroste v jejich zákrytu. Záhy tak získáte rostlinu, která takto roste a kvete na suchu a není třeba mít jezírko. Vy si takto můžete užít krásu.

Leknín se musí kontrolovat, zda není napadený mšicemi. Pokud ano, je třeba rostlinu ošetřit postřikem určeným na mšice či mšice smýt vodou. To vše po týdnu zopakovat. Jakmile leknín odkvete, odstraní se květ a dál se ponechá rostlina v květináči či v jakékoliv nádobě s vodou do podzimu.

I v této formě si zachovává rostlina svůj životní rytmus, tj. roste od jara do podzimu a poté postupně dochází ke shazování listů a k zastavení růstu. Je možné leknín pak přesadit do nové zeminy a nechat přezimovat v bezmrazé místnosti. Na jaře se probudí a pokud bude mít dostatek světla, začne opět záhy růst.

Leknín je dobré přihnojovat a to pokud možno před vytvořením poupat. Je doporučováno hnojivo na lekníny určené pro vodní rostliny. Nejlepší je hnojivo v tabletách či v tyčinkách, kdy stačí jen zasunout do substrátu.

Leknín coby léčivá rostlina

Například leknín bílý není jen ozdobou letních rybníků a jezírek, ale látky obsažené v rostlině mají sedativní charakter, byly používány jako anafrodisiakum, tj. lék pomáhající při pohlavní předrážděnosti, nymfomanii apod. Leknínový extrakt hojně užívali mniši a jeptišky ve středověku. Leknín je odedávna ceněnou a uznávanou mystickou rostlinou, především ve starém Egyptě. Rostlina byla coby symbol života, umírání i zmrtvýchvstání.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

3 Komentářů

Zanechte komentář