zvonek kvet

Zvonek klubkatý je nenáročný a hustě kvetoucí

Zvonek klubkatý  – zvonky se řadí mezi nejpopulárnější a také nejkrásnější trvalky u nás. Svou oblibu si získávají pro svou nenáročnost a téměř bezúdržbovou péči. Nejčastěji mají barvu fialovou, ale mohou být i růžové, bílé a výjimečně modré.

Zvonek klubkatý (Campanula glomerata) je rozšířený ve střední a západní Evropě, zasahuje i do jižní, severní a východní Evropy. U nás ho můžeme najít v teplejších oblastech, ojediněle i v podhůří. Roste hlavně na kamenitých stráních, na krajích lesů, v lesostepích a křovinatých stráních. Většinou má přímou, nevětvenou lodyhu, výška se pohybuje mezi 30 cm – 60 cm.

zvonek - Zvonek klubkatý je nenáročný a hustě kvetoucí

V horní části tmavozelené a chlupaté lodyhy vyrůstají během června květy ve vrcholové hlávce. Vzniká tak velké, kulovité květenství, květy jsou zvonkovité, mírně protáhlé a tmavě fialové. Kvete od konce jara do podzimu, záleží na druhu. Druh je variabilní a rozeznává se několik poddruhů. Na našem území je poddruh Zvonek klubkatý pomoučený (Campanula glomerata farinosa) veden jako ohrožený. K dostání je několik kultivarů, které se liší barvou i tvarem. Zvonek klubkatý je trsnatý a kompaktní.zvonek klubkaty - Zvonek klubkatý je nenáročný a hustě kvetoucí

Jak na pěstování zvonku klubkatého

Vyhovují mu humózní a kypré půdy. Ještě před výsadbou si připravíme půdu, Dopřejeme mu kvalitní substrát s přídavkem kompostu a písku. Základem je drenáž, protože zvonky nemají rády přemokřenou půdu. Ale zvonek klubkatý není příliš náročný, zvládne i chudší půdu. Substrát prokypříme.

Ideální je slunné stanoviště, ale nevadí mu i polo – stinná místa. Hodí se do smíšené výsadby trvalkových záhonů, do předních partií, ale ozdobí i štěrkové záhony nebo venkovní květináče a skalky. Je mrazuvzdorný. Na jeho listech si rádi pochutnávají slimáci, tak je dobré jim znemožnit přístup k mladé nebo rašící rostlince. Velmi pěkně vypadá ve váze, ale příliš dlouho nevydrží.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář