Přestože se jedná o typickou podzimní rostlinu, tak na počátku léta je vhodná doba na množení. S jakou rostlinou si můžete ocún splést a v čem být obezřetní při pěstování?
Na první pohled se může zdát, že jde o krokus. Jsou tu však podstatné rozlišnosti. Kromě toho, že krokus patří mezí první jarní kvetoucí rostliny, tak ocún je typickou podzimní rostlinou, která kvete od září do listopadu. Zásadní rozdíl je i v tom, že ocún má šest okvětních tyčinek, oproti tomu krokus jen tři. Ocún je krásnou dekorativní rostlinou na záhon, do skalky, truhlíku i různých nádob.
Mrazuvzdorná a nenáročná rostlina
Rostlině se daří na slunném či polostinném místě. Vyhovující je výživná a spíše těžší půda. Ocúny je vhodné vysazovat ve skupině. Jsou rovněž vhodným a efektivním doplňkem pozdních trvalek, jako jsou například podzimní hvězdice či listopadky.
Tato impozantní rostlina kvete v různých odstínech růžové, fialové, bílé. Počasí má vliv na tom, kdy se rozvinou první poupata. Zde platí, že čím nižší teploty, tím dříve rostlina kvete. V takovém případě je možno spatřit někdy první poupata již na konci srpna. A vzhledem k tomu, že v době kvetení rostlina nemá žádné listy, čehož je využíváno v aranžérství.
Po odkvětu se rostlina zatáhne a postranní výhony se přemění na nové květní hlízy, ze kterých v následujícím roce vyraší další postranní výhony. Rostlina o sobě dává vědět na jaře. Podlouhlé listy zelené barvy jsou uspořádány do růžice okolo zeleného semeníku, jenž se utváří od května do července. Přímo z půdy poté vykvétají stvoly dlouhé cca 20 cm, které nesou nádherné květy pohárkovitého tvaru.
Ocún je bezpochyby dekorativní hlíznatou rostlinou, která ve volné přírodě roste ve střední i jižní Evropě a v severní Africe.
Rozmnožování na počátku léta

Zdroj foto: cs.wikipedia.org
Rostlina se rozmnožuje sama a to vysemeněním, především se jedná o botanické druhy. Další možností je dělením trsů na začátku léta.
Ocúny se vysazují na počátku srpna. Sázet je lze mezi půdopokryvné rostliny, do štěrkových ploch, pod dřeviny apod. Ideální doba pro sázení naháčků, jak se rostlině lidově přezdívá, je vhodná od srpna až do konce října. Cibulky sázejte do hloubky cca 15 cm a zhruba 10 cm od sebe. Po zasazení rostlina vyroste však až příští rok, kdy na jaře se objeví tenké lístky.
Proč je rostlina výjimečná?
Kromě krásných květů i tím, že ke kvetení nepotřebuje půdu ani vodu. Ocún vykvete i z nezasazené hlízy. Doba kvetení je zhruba dva až tři týdny. Pod odkvětu rostlina takřka zmizí. Až pak na jaře se objeví lesklé a podlouhlé listy. Listy vydrží dost dlouho a nesmí se odstranit, dokud nezežloutnou. Rostlinu není třeba ani zalévat v době kvetení. A mimo dobu kvetení je třeba zajistit rostlině pravidelnou zálivku
Pozor, rostlina je silně jedovatá
O jedovatosti rostliny věděli již staří Řekové, u kterých rostlina dostala přezdívku ephemeron, což v překladu znamenalo – jediný den trvající. Řekové zastávali názor, že ten, kdo požije hlízy rostliny, zemře ještě ten den.
Celá rostlina je prudce jedovatá! Obsahuje toxické alkaloidy. Což je jedinou vadou na kráse. Proto před vysazením náležitě zvažte případná nebezpečí. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat tam, kde se pohybují malé děti a domácí zvířata.
Jen tak mimochodem, otrava rostlinou je záludná v tom, že se projeví až po několika hodinách. Mezi typické příznaky patří dávení, pálení v krku. K otravě dokonce může dojít také přes mléko koz, ovcí, pokud zvířata konzumovala rostlinu. Nemusí k tomu dojít na louce, ale může se rostlina dostat do sena a tím tak zvíře může pozřít ocún.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz