krasnoplodka

Krásnoplodka vás uchvátí fialovými plody

Málokterá rostlina má tak přiléhavé jméno jako krásnoplodka. Je totiž skutečně ozdobná zejména plody, které jsou u většiny druhů i kultivarů fialové, protože květy jsou spíše nenápadné a celková rostlina během roku nevýrazná.

Odkud pochází

Je popsáno asi 150 druhů krásnoplodek, přičemž všechny pocházejí z mírného až tropického pásu severní polokoule (Čína, Japonsko, USA).

Jak vypadá

Krásnoplodky dorůstají až 3 metrů výšky, na jaře kvetou nevýraznými, obvykle bílými kvítky, které se v září a v říjnu mění na fialové bobulky, které vydrží na keři až do zimy. Rovněž podzimní zbarvení listů je velmi působivé (od žluté přes oranžovou až po červenou).

Jaké potřebuje stanoviště

Krásnoplodka má nejraději slunné stanoviště, dobře snese i polostín. Půdu potřebuje humózní, vlhkou, s neutrálním až kyselým pH. Na zimu se doporučuje zakrýt.

Péče o krásnoplodku

Péče o tento keř je velmi jednoduchá, stačí pravidelná zálivka, na jaře přihnojování kompostem a rašelinou, pokud je potřeba prořezat, nemá s tím problém, a důležité je i to, že rostlina netrpí žádnými škůdci.

krasnoplodka bodinieri - Krásnoplodka vás uchvátí fialovými plody

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                 Krásnoplodka bodinieri

Jaké druhy pěstovat u nás

V našich zahradách je možné pěstovat pouze krásnoplodku Bodinierovu (Callicarpa bodinieri „Profusion“), protože ta jako jediná snese mrazy až do -24 °C. Přesto je lepší ji na zimu zakrýt. Tato odrůda je samosprašná, takže vám bude stačit jedna.

Do zimní zahrady si pak můžete pořídit i další druhy krásnoplodek, které nejsou mrazuvzdorné. Hodí se například krásnoplodka americká (Callicarpa americana), která má plody fialové, růžové i bílé, pochází ze Severní Ameriky, kde se jejími bobulemi živí ptáci a jeleni, pro člověka nejsou doporučovány ke konzumaci, ale můžete si z nich vyrobit domácí repelent proti komárům.

Velmi dekorativní je také krásnoplodka vidličnatá (Callicarpa dichotoma), která pochází z Japonska a Koreje. Kvete v květnu a červnu růžovými květy a plody má fialové. Dá se dobře pěstovat v nádobách, které na zimu uklidíte do zimní zahrady nebo na jiné místo, kde nemrzne.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář