Jaké kultivary lze sehnat a pěstovat u nás? Proč stojí za pozornost tento skvostný strom – jerlín japonský? Není jen noblesní živou dekorací do zahrady, ale nabízí i využití v rámci příznivých účinků na lidský organismus. S čím vším vám pomůže?
Jerlín japonský (Sophora japonica) můžete spatřit v parcích, na náměstích a to zejména v Praze, kde pro tento živý zelený klenot měl slabost jeden místní architekt. Kuriozitou také je, že přestože se nazývá jerlín japonský, tak pochází z Číny a Koreje a nikoliv z Japonska. V Číně je považován za posvátný strom, který se sázel ke chrámům i pagodám. Náleží mezi několik desítek rostlin čínské medicíny, které vynikají léčivými účinky.
Jerlín japonský je opadavý strom. V České republice se pěstuje jako okrasný od roku 1835. Za zmínku stojí i to, že v Japonsku jde o dávno pěstovaný a kultovní strom. Běžný jerlín japonský s původní vzrůstnou formou není snadné sehnat. V zahradnictvích a na internetu jsou k dostání kultivary, nejznámější zvaný Pendula, který potěší tím, že je vhodný i do menší zahrady. K dostání je také kultivar Regent, jenž kvete dříve a roste rychleji.
Strom vykvétající v srpnu
Charakteristické pro jerlín japonský jsou jeho lichozpeřené listy se 7 až 17 podlouhle eliptickými listy a drobnými bělavými květy ve velkých koncových převislých květenstvích. Jako jeden z mála stromů vykvétá až v srpnu a kvete i během září, což je dobré pro včely a jiný hmyz, neboť na jiných stromech v tuto dobu už zrají či se tvoří plody. Strom se tak v druhé polovině letních prázdnin krásně zahalí do bílých oblaků.
Svým vzhledem strom připomíná akát, ale s hustší korunou. Pokud je horké léto, tak i dříve vykvétá, naopak po chladném někdy jen málo. Plodem je stopkatý až 8 cm dlouhý lusk.
Pěstování stromu na zahradě
Jde o nenáročný strom, který ke zdárnému růstu potřebuje slunné a teplejší stanoviště s dobře propustnou půdou. Je třeba zvolit chráněné místo. Naopak nevyhovující je zhutněná půda. Jerlín je ideální do městského prostředí, neboť mu nevadí vysoké letní teploty, je tolerantní vůči posypové soli i znečištěnému ovzduší. Je ceněný pro svou pozdní dobu květu. Jerlín nesnáší přemokření a stín.
Mladé rostliny, tj. tenké proutky jerlínu mohou namrzat. Pokud se tak stane, není třeba zoufat, zpravidla obrazí znovu od kořenů nové výhony, ze kterého se jeden stane hlavním a utvoří kmen. Při sázení větší neboli starší rostliny, není třeba se obávat, tu mráz nikterak neohrozí. Jerlín japonský zcela v pohodě snáší naši zimu.
Pokud získáte či si pořídíte malý jerlín, je možné jej pěstovat ve větší nádobě a na zimu přenést do sklepa či umístit do zimní zahrady, udržovat substrát mírně vlhký a na záhon vysadit, až zesílí.
Květy jerlínu coby zdroj rutinu
Rutin, jenž je označován také jako vitamín PP, má vliv na zlepšení křehkosti kapilár, také na pružnosti a propustnosti cévní stěny. Díky rutinu dochází k lepší pružnosti a pevnosti cév, což pomáhá také ke zlepšení stavu bércových vředů, křečových žil, zánětů žil, cévních trombóz. Rutin pomáhá i při poruchách s prokrvením žil dolních končetin, otocích, ale také účinný je při hemeroidech.
Jerlín jako léčivý prostředek
Jedná se o stále velice oblíbenou léčivou rostlinu v tradiční čínské medicíně. Využívá se pro antibakteriální, protizánětlivý a pročišťovací účinek. Jerlín udržuje zdraví ve středním a pokročilém věku, neboť pozitivně upravuje funkce lidského těla, tj. zlepšuje zrak, odbourává tuk, snižuje krvácivost ran, snižuje však i krevní tlak.
Odvar z listů má zvláčňující účinek na kůži. Pomáhá však i při léčbě epileptických záchvatů a celkově přispívá k uvolnění křečí.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz