Oskeruše je velmi krásným a bohužel takřka zapomenutým stromem. Impozantní strom vyniká svou dlouhověkostí. Mohutný strom, jenž rovněž plodí chutné a zdravé plody.
Dlouhověký a vskutku mohutný strom, jenž se dá velikostně přirovnat k lípě, se u nás dožívá od 300 do 500 let a v takové jižní Evropě i 600 let. U nás se jedná stále o velmi vzácnou, pro někoho neznámou a pro jiné zapomenutou dřevinu. Strom je znám především na Moravě, kde ho dnes lze najít. Zejména na jihovýchodní Moravě. Však se z plodů zde připravuje legendární pálenka. Naštěstí se však tento dekorativní skvost pomalu a jistě navrací i do parků a českých zahrad.
Jeřáb oskeruše, jak zní správně celý název, je možné si vypěstovat jak ze semen, nebo také naroubovat. Vzhledem k tomu, že roste velmi pomalu, je nejlepší a nejsnadnější zakoupit sazenici. Na Moravě není problém ji sehnat. Zakoupit sazenici však je možné i v některém e-shopu, jenž se zaměřuje na prodej právě sazenic, semen apod.
Výběr aneb kterou formu zvolit
Podstatný rozdíl mezi stromy oskeruší je ve velikosti plodů a především v jejich tvaru. Buď si můžete vybrat strom mající kulaté plody, jedná se tak o formu jablíčkonosnou. Nebo si můžete zvolit oskeruši, která má plody hruškovité či vejčité, tzv. hruškotvará forma.
Ještě je třeba zmínit, že jednotlivé stromy se také liší dobou dozrávání. Zralé a dobře vyvinuté malvičky opadávají od konce září až do konce října. A protože se jedná opravdu o mohutné stromy, plody se sklízí pouze sběrem ze země. Jiná možnost není. Proto také řada pěstitelů dává pod strom v době sklizně plachtu, na kterou spadají plody, ideální řešení pro snadnější sběr.
Jak na pěstování?
Výsadba je nejvhodnější na podzim. Zásadní je mít na paměti, jak je již v úvodu zmíněno, že se jedná o velký strom, který by měl mít v budoucnu dostatečný prostor na slunci, uvádí se okolo 10 m na každou stranu. Pokud disponujete potřebným místem, pak už je třeba zajistit půdu, ideální je humózní, bohatá na živiny. Pro mladý strom je velice důležitá zálivka. Po základním výchovném řezu se provádí pak už jen občasný průklest.
Plody oskeruše a jejich využití
Prvních plodů se lze dočkat ovšem až po zhruba 8 až 12 letech, někdy to může trvat klidně i déle. Na druhou stranu u vzrostlého stromu ve vhodných podmínkách může sklizeň dosáhnout i 500 kg.
Zralé plody vypadají nejen pěkně, jsou šťavnaté, ale nejsou vhodné k přímé konzumaci, neboť pro jejich vysoký obsah tříslovin způsobují trpkost. Avšak již za pouhé tři dny po opadu ztrácí své charakteristické vybarvení a hnědnou. V tomto stavu je lze sušit nebo z nich dělat marmeládu.
Plody oskeruše obsahují dostatečné množství vitamínu A, C, dále bílkoviny, třísloviny, pektiny. Jejich léčivého účinku se využívá zejména při střevních potížích, sušené ovoce se používá coby statikum, zatímco syrové má projímavý účinek. A vypálená oskerušice smíchaná s medem a bylinkami je dobrým lékem na nachlazení.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Oskeruše je teplomilná dřevina. I když vydrží mráz -30, pěstuje se zejména ve vegetačních pásmech dubů a buků, takže to není plodina pro každého. Nemá ráda vlhko. Koruna může mít obvod kolem 20 m. Z mladých zasázených stromků i při dobré péči se dožije plodného věku 10-15 let každý desátý. No a úrody 500 kg se ten, co stromek sází, určitě nedožije, to je pro potomky.