Patří mezi nejvoňavější odrůdu růží. Svůj název získala podle velkého množství okvětních plátků. Vyšlechtěna byla v 16. století ve Francii, zdobila nejednu zahrádku našich babiček, postupně ji však nahradily jiné odrůdy, v současnosti se opět začíná růže stolistá na zahrádkách objevovat.
Růže stolistá (Rosa centifolia) nemá úplně jasný původ, ale jedná se o kulturního křížence, který byl pravděpodobně vyšlechtěn během 16. století ve Francii. Mezi její předky patří růže keltská, šípková a pravděpodobně i růže mošusová a damašská.
Zkráceně se nazývá stolistka. V dřívějších dobách byla hojně pěstována, postupně však byla nahrazena novějšími, vyšlechtěnými druhy. Zahrádkáři i architekti znovu objevili její kouzlo a tak ji můžeme opět vidět hojněji.
Růže stolistá je asi 2 m vysoký keř, který kvete na začátku léta. Jeho květy jsou husté a plné, v průměru mají přibližně 7 cm. Těch velkých a plně vyvinutých bývá okolo šedesáti, směrem do středu jsou lístky menší. Květ intenzivně voní. Na jejich větvích se objevují hákovité ostny.
Růže stolistá se vysazuje spíše do větších zahrad. Nejvíce pozornosti poutá v období květu, protože nemá výrazné olistění ani šípky. Je vhodná i do vázy, provoní celou místnost. Aby se nám snadno udržovala, vysazujeme je do jedné řady. Jsou poměrně dost odolné vůči škůdcům a chorobám, mrazuvzdorné a nepotřebují speciální podmínky. Příliš neodnožují, takže se moc nešíří mimo určený prostor.
Jak růži stolistou pěstovat
Nejvhodnější období pro výsadbu je podzim (říjen, listopad). Jednotlivé sazenice vysazujeme ve vzdálenosti jednoho metru. Pokud máme sazenice, které nemají bal ani nejsou v kontejnerech, zkrátíme kořeny až do živých částí.
Půdu okolo sazenic přišlapeme, zalijeme a můžeme zasypat kompostem. V zimě je třeba chránit mladé růže před okusováním zvěří.
Na jaře provedeme radikální řez na výšku 15 cm a ponecháme jen několik oček.
Jakmile odkvetou, zkrátíme výhony o jednu třetinu. Zálivku provádíme při dlouhotrvajícím suchu, zeminu okolo růže pravidelně zbavujeme plevele.
Vzrostlé růže není třeba v zimě nějak moc chránit, na jaře odstraníme staré a suché výhony, omladíme je a přidáme okolo nich kompost a hnojivo.
Růže stolistá má ráda slunné místo, ale ne přímý sluneční úpal. Před výsadbou půdu zryjeme a doplníme kompostem.
Jaké odrůdy jsou k dostání?
Můžete si vybrat například tyto odrůdy.
- Parvifolia
- Bullata
- Spong
- Variegata
- Muscosa
- Cristata
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Dobrý den, kdy bych prosím mohl sehnat sazenici růže stolisté? Děkuji