nektarinky

Máte rádi nektarinky? Můžete si pěstovat vlastní i na balkoně

Lahodné a chutné mandarinky. Šťavnaté ovoce, které můžete pěstovat i na balkoně či terase, kde bude působit dekorativně a když se zdaří, dočkáte se i vlastních plodů. Jak pěstovat a tvarovat stromek pěstovaný v nádobě? Pokud milujete nektarinky či byste si rádi vypěstovali tento stromek, není třeba vlastnit zahradu.

Zkuste si vypěstovat stromek v květináči, kde bude působit jako interesantní bonsaj. Dnes je takřka vše reálné a zkusit se má vše.

Nektarinka je poměrně krátkověkým stromem, tj. 15 až 20 let a jako strom dorůstá maximálně do výšky 5 metrů. Stromek pocházející z Číny, který si právě v našich klimatických podmínkách můžete vypěstovat ve formě zákrsku nebo čtvrtkmene, jelikož pouze takto je zajištěn potřebný a dostatečný přísun světla do celé koruny stromku. I když nektarinky jsou trochu náročnější, tak o to větší výzva pro pěstitele.

Základem je slunné stanoviště

Pro nektarinku je důležité zvolit pokud možná co nejvíce slunné a teplé místo na jižní straně budovy, které je zároveň chráněné před přímým deštěm. Pokud má stromek dostatek potřebného slunce, má takřka vše, co potřebuje ke zdárnému růstu a plození. Květní pupeny jsou zásadně na jednoletých výhoncích. Vláhu potřebuje stromek hlavně na jaře, konkrétně v měsících květen a červen a pak zhruba tři týdny před sklizní.

Nektarinky vyžadují výhřevnější půdu, vyšší teplotu a menší vzdušnou vlhkost. Musí se hlídat, aby nedošlo k přehnojení dusíkem. Přestože je nektarinka náročnější na podmínky, pozitivní je, že lze pěstovat právě i v květináči. Pro tento způsob pěstování se hodí i konkrétní druh „balkonela“, jenž je určen právě pro pěstování v nádobě.

Zakrslá varianta stromku potřebuje hnojit, zalévat a chránit na zimu, neboť se nejedná o mrazuvzdorný druh. Zakrslé stromky dorůstají maximálně do výšky jednoho a půl metru. Je potřeba je zastřihávat a ochránit před škůdci. Důležité je vyvážené hnojivo.

nektarinka - Máte rádi nektarinky? Můžete si pěstovat vlastní i na balkoně

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Chutné, sladké a zdravé ovoce

Nektarinky jsou nejen sladce šťavnaté, ale mají i nemalý přínos pro naše zdraví. Jsou totiž bohaté na antioxidanty i živiny. A právě antioxidanty působí preventivně proti vzniku chronických chorob. Ovoce, které obsahuje nemalé množství vlákniny, která reguluje hladinu cukru v krvi, zpomaluje vstřebávání cukru v krevním oběhu a uchovává hladinu cukru v krvi vyváženou. Dokonce dle studie bylo prokázáno, že konzumací nektarinek lze snížit riziko vzniku cukrovky, je to právě díky vláknině, která je obsažena v tomto ovoci.

Nektarinky pomáhají však i při hubnutí, je to zase právě výše zmíněné vláknině, přispívají ke zdraví očí, podporují imunitní systém, prospívají srdci a podporují lepší trávení. Nektarinky jsou bohatým zdrojem vitamínu C, kdy takřka jedna nektarinka pokryje denní dávku tohoto vitamínu. A právě vitamín C napomáhá lidskému tělu vstřebávat důležité železo.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář