papriky

Kouzlo okrasných papriček v květináči. Veselé barvy, které prosvítí váš interiér

Pokud máte rádi veselé barvy, které prosvítí váš interiér, pak vás jistě zaujmou okrasné papričky v květináči, které jsou nádhernou dekorací. Můžete si pořídit již rostlinu v květináči nebo vypěstovat přímo ze semene.

Krásná a vytrvalá živá dekorace

Okrasné papričky, které se pěstují na ozdobu a nikoliv k užitku, lze zakoupit v květináči nebo si právě vyzkoušet pěstování ze semen. Pěstují se jako pokojová či přenosná rostlina. Okrasné papričky dorůstají do výšky zhruba 30 až 80 centimetrů, závisí na konkrétní odrůdě. Kvetou v létě a počátkem podzimu. Pěstují se právě pro krásné, zářivé barvy plodů. Plody na rostlině rozhodně nejsou vhodné ke konzumaci. Proto je nutné mít rostlinu mimo dosah dětí, neboť šťáva z plodů může způsobit nepříjemné a bolestivé podráždění kolem očí a úst.

Z jakých odrůd je možné vybírat?

papricky - Kouzlo okrasných papriček v květináči. Veselé barvy, které prosvítí váš interiér

Zdroj foto: en.wikipedia.org

Mezi nejoblíbenější a nejznámější patří odrůda Red boy. Velice krásná dekorativní paprička, která vytváří nízký a bohatě rozvětvený keřík. Rostlina má listy, které vynikají tmavě zelenou barvou a značným počtem malých kulatých plodů, které při dozrávání mění barvu od žluté po fialovou až po oranžovou. V kontrastu s listy je oslnivou živou dekorací. Na jedné rostlině se vytvoří až okolo 50 plodů. Impozantní dekorace, ale také lze použít v sušené variantě při tvorbě květinového aranžmá.

Mezi další populární náleží odrůda Zulu, která vyniká růstem i zbarvením. Dorůstá do většího rozměru. Rostlina má tmavě fialové listy. Olistění je řidší, tvoří méně květních os. Na jedné rostlině vyrůstá okolo 15 plodů, které jsou vzpřímené, větší a mají fialovou barvu, která se při dozrávání mění na oranžovou až rudou. Okouzlující dekorace do každého interiéru. Díky nádhernému zbarvení je tak nepřehlédnutelnou rostlinou.

Další pozoruhodnou odrůdou je Bolivian rainbow, která patří mezi jednu z nejvíce atraktivních odrůd. Plody jsou velice dekorativní, nachází se na rostlině ve všech stádiích zralosti a nabízí tak barevnou paletu od zelené přes bílou, žlutou, oranžovou až po fialovou a červenou. Dále se lze setkat u nás i s odrůdami, jako je Plamínek červený a Plamínek žlutý. Rostlina má jehlanovité plody, které rostou nad úrovní listů a díky tomu tak náležitě vyniknou.

Podmínky pro úspěšné pěstování

Jak je uvedeno výše, okrasné papričky se pěstují jako pokojová či přenosná rostlina, která má ráda slunečné či polostinné stanoviště. Ideální volbou je východní strana. Co se týče substrátu, tak nejvíce vyhovující je propustný, hlinito-písčitý substrát. Je dobré rostlinu letnit, tj. v době kvetení dát na venkovní stanoviště, tj. chráněné chladnější místo. Tímto zajistíte zároveň i dobré opylení. Pozor na to, že horký a suchý vzduch má negativní vliv na rostlinu, neboť způsobuje opadávání a krabacení listů.

V době vegetace je třeba rostlině dopřát pravidelnou zálivku, nejlepší je odstátá voda a zalévat do misky, kdy se tak voda nasaje do půdy a při dostatečném množství prosákne na povrch zeminy v květináči. Nedostatek či naopak nadměrné množství vody způsobuje poruchy v růstu rostliny. Během vegetace rostlinu přihnojujeme jednou za dva týdny a listy mlžíme.

Při nasazování plodů se zálivka omezí a rostlina se poté zalévá zhruba 2 až 3x týdně. Okrasné papričky lze množit semeny, které poměrně dlouho klíčí. Semena je možné vysévat od února do poloviny května, zásadní je, aby semena byla umístěna na světlém a teplém místě.

Pokud okrasnou papričku máte jako přenosnou rostlinu, tak ji před zimou nezapomeňte přenést do světlé a větrané místnosti. Ideální teplota při přezimování je okolo 10 °C. Přes zimu se omezí zálivka i hnojení.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář

Zavřít