Juka je krásnou solitérou do každé zahrady, a přestože je původní v pouštích USA a Mexika, u nás se jí daří docela dobře. Ne vždy a ne každému ale vykvete, protože potřebuje být silná a zdravá. Přemíra péče by jí spíše uškodila.
-
Rostlina je příliš mladá
Juka vláknitá (Yukka filamentosa) musí nejprve vyrůst a zesílit, aby mohla vykvést. Mladé rostlinky nekvetou. Juka vám vykvete třeba až za 5 let po vysazení, kdy její listy budou téměř metr vysoké a klasnatý květ ještě vyšší – až 2 metry. I v dalších letech se připravte na to, že pokvete jednou za 2 roky.
-
Rostlina přes zimu „zmrzla“
Juka je plně mrazuvzdorná, takže ji nemusíte zazimovávat, nepotřebuje nastýlku ani jiné přikrytí. Jestliže vám přesto přes zimu uhyne, důvodem nejspíše bude přílišná vlhkost půdy a to, že jí uhnily kořeny. Proto juku vysazujte na suchá místa.
-
Trpí nějakou chorobou
Jestliže rostlina trpí nějakou chorobou, jen stěží vykvete. Nejčastějšími chorobami u juky jsou ty, které vznikají ve vlhkém prostředí – to je logické, je zvyklá spíše na sucho pouště. Jakmile juku napadne např. listová skvrnitost (houbovitá choroba), ihned napadené listy odřízněte a spálte. Nikdy je nekompostujte, protože jinak si chorobu rozšíříte po celé zahradě!
-
Příliš ji zaléváte
Rostlina je zvyklá na dlouhá období sucha, a tak si i při současných málo častých srážkách vystačí s dešťovou vodou. Když ji budete zalévat, spíše jí uškodíte a způsobíte nějakou chorobu z vlhka (viz výše).
-
Příliš ji hnojíte
Juka je ze své domoviny zvyklá na suché a chudé půdy. Proto uděláte nejlépe, když juku vůbec nebudete přihnojovat. Přihnojováním dosáhnete možná vyšších listů, ale juka nepokvete. V horším případě ji spálíte listy nebo kořeny.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz