juka rostlina

Několik důvodů, proč vám stále nekvete juka

Juka je krásnou solitérou do každé zahrady, a přestože je původní v pouštích USA a Mexika, u nás se jí daří docela dobře. Ne vždy a ne každému ale vykvete, protože potřebuje být silná a zdravá. Přemíra péče by jí spíše uškodila.

  • Rostlina je příliš mladá

Juka vláknitá (Yukka filamentosa) musí nejprve vyrůst a zesílit, aby mohla vykvést. Mladé rostlinky nekvetou. Juka vám vykvete třeba až za 5 let po vysazení, kdy její listy budou téměř metr vysoké a klasnatý květ ještě vyšší – až 2 metry. I v dalších letech se připravte na to, že pokvete jednou za 2 roky.

  • Rostlina přes zimu „zmrzla“

Juka je plně mrazuvzdorná, takže ji nemusíte zazimovávat, nepotřebuje nastýlku ani jiné přikrytí. Jestliže vám přesto přes zimu uhyne, důvodem nejspíše bude přílišná vlhkost půdy a to, že jí uhnily kořeny. Proto juku vysazujte na suchá místa.

  • Trpí nějakou chorobou

juka - Několik důvodů, proč vám stále nekvete juka

Jestliže rostlina trpí nějakou chorobou, jen stěží vykvete. Nejčastějšími chorobami u juky jsou ty, které vznikají ve vlhkém prostředí – to je logické, je zvyklá spíše na sucho pouště. Jakmile juku napadne např. listová skvrnitost (houbovitá choroba), ihned napadené listy odřízněte a spálte. Nikdy je nekompostujte, protože jinak si chorobu rozšíříte po celé zahradě!

  • Příliš ji zaléváte

Rostlina je zvyklá na dlouhá období sucha, a tak si i při současných málo častých srážkách vystačí s dešťovou vodou. Když ji budete zalévat, spíše jí uškodíte a způsobíte nějakou chorobu z vlhka (viz výše).

  • Příliš ji hnojíte

Juka je ze své domoviny zvyklá na suché a chudé půdy. Proto uděláte nejlépe, když juku vůbec nebudete přihnojovat. Přihnojováním dosáhnete možná vyšších listů, ale juka nepokvete. V horším případě ji spálíte listy nebo kořeny.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít