Stejně jako zelí nebo kapusta je kadeřávek chutný a zdraví prospěšný. Je dokonce odolnější, jeho výhoda je v tom, že se dá sklízet i během zimního období. Pěstování není náročné a v kuchyni pro něj najdete mnoho využití.
Kadeřávek je zdravá zelenina, vyšlechtěná z brukve zelné. Netvoří pevnou hlávku, na lodyze vyrůstají střídavě velké listy. Listy jsou nejčastěji barvy zelené se zkadeřenými okraji. Jsou však k dostání i kultivary s listy v barvě karmínově červené.
Kadeřávek je zdrojem mnoha tělu prospěšných látek, jako například vitamín, B, C, provitamín A, minerální látky – vápník, fosfor, draslík. Má vysoký obsah kyseliny listové.
Nejlépe se mu daří na propustné, středně těžké půdě, která je zároveň dobře vyhnojená a zásaditá. Před zasazením nebo setbou posypeme povrch půdy vápencem.
Kadeřávek pravý a sibiřský
Kadeřávek pravý se vysévá v polovině jara, do rýhy hluboké 1 cm. Vzrostlé sazeničky vyjednotíme na vzdálenost 5 cm. Během léta je vysadíme na konečné stanoviště, necháme mezi nimi vzdálenost alespoň 50 cm. Kolem kmínků zeminu upěchujeme a dostatečně zaléváme, aby kadeřávky úspěšně zakořenily.
Kadeřávek sibiřský se vysévá v druhé polovině léta. Ne dříve, protože má bujný růst a velké listy by nemusely přežít zimu. Tento druh se vysévá už přímo na konečné stanoviště. Vyséváme do rýhy 1 cm hluboké, jednotlivým rýhám od sebe necháme vzdálenost 45 cm. Můžeme vysévat 3 – 4 semínka najednou a z nich potom vybrat ty nejsilnější kousky. Častěji je okopáváme a zbavujeme plevele. Pokud nám narostou do větší výšky, pro jistotu ke každé rostlině dáme tyčku a přivážeme ji k ní.
Sklizeň provádíme během zimy. Kadeřávek pravý sklízíme od poloviny zimy, kadeřávek sibiřský postačí až ke konci zimy. Jakmile kadeřávky vykvetou, vyryjeme je ze země a můžeme použít na kompost, nejprve stonky rozsekáme na menší kousky.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz