kaderavek

Kadeřávek je zdravé a chutné zpestření jídelníčku, dá se sklízet i v zimě

Stejně jako zelí nebo kapusta je kadeřávek chutný a zdraví prospěšný. Je dokonce odolnější, jeho výhoda je v tom, že se dá sklízet i během zimního období. Pěstování není náročné a v kuchyni pro něj najdete mnoho využití.

Kadeřávek je zdravá zelenina, vyšlechtěná z brukve zelné. Netvoří pevnou hlávku, na lodyze vyrůstají střídavě velké listy. Listy jsou nejčastěji barvy zelené se zkadeřenými okraji. Jsou však k dostání i kultivary s listy v barvě karmínově červené.

Kadeřávek je zdrojem mnoha tělu prospěšných látek, jako například vitamín, B, C, provitamín A, minerální látky – vápník, fosfor, draslík. Má vysoký obsah kyseliny listové.

Jak kadeřávek pěstovat

Nejlépe se mu daří na propustné, středně těžké půdě, která je zároveň dobře vyhnojená a zásaditá. Před zasazením nebo setbou posypeme povrch půdy vápencem.

kaderavek rostlina - Kadeřávek je zdravé a chutné zpestření jídelníčku, dá se sklízet i v ziměKadeřávek pravý a sibiřský

Kadeřávek pravý se vysévá v polovině jara, do rýhy hluboké 1 cm. Vzrostlé sazeničky vyjednotíme na vzdálenost 5 cm. Během léta je vysadíme na konečné stanoviště, necháme mezi nimi vzdálenost alespoň 50 cm. Kolem kmínků zeminu upěchujeme a dostatečně zaléváme, aby kadeřávky úspěšně zakořenily.

Kadeřávek sibiřský se vysévá v druhé polovině léta. Ne dříve, protože má bujný růst a velké listy by nemusely přežít zimu. Tento druh se vysévá už přímo na konečné stanoviště. Vyséváme do rýhy 1 cm hluboké, jednotlivým rýhám od sebe necháme vzdálenost 45 cm. Můžeme vysévat 3 – 4 semínka najednou a z nich potom vybrat ty nejsilnější kousky. Častěji je okopáváme a zbavujeme plevele. Pokud nám narostou do větší výšky, pro jistotu ke každé rostlině dáme tyčku a přivážeme ji k ní.

Sklizeň provádíme během zimy. Kadeřávek pravý sklízíme od poloviny zimy, kadeřávek sibiřský postačí až ke konci zimy. Jakmile kadeřávky vykvetou, vyryjeme je ze země a můžeme použít na kompost, nejprve stonky rozsekáme na menší kousky.

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít