madagaskarsky barvinek ruzova

Madagaskarský barvínek aneb barvínkovec růžový: Ideální rostlina na slunné terasy a balkony

Je příbuzným našeho barvínku, pochází však z exotických zemí. Snese přímé slunce, proto se hodí i tam, kde jiné rostliny hynou. Madagaskarský barvínek je atraktivní hustým olistěním a záplavou něžných květů.

Madagaskarský barvínek či barvínkovec růžový nebo katarantus (Catharanthus roseus) pochází z Madagaskaru, je exotický příbuzný našeho barvínku. Má však hustší listy, květy jsou barvy růžové nebo bílé, je k dostání varieta s vínovými květy. Vytváří kompaktní keřík, který je přibližně 25 cm vysoký. Kvete až do podzimu 2,5 cm velkými květy, dá se pěstovat jako pokojová nebo přenosná rostlina či jako letnička.

madagaskarsky barvinek kvet - Madagaskarský barvínek aneb barvínkovec růžový: Ideální rostlina na slunné terasy a balkony

Jak madagaskarský barvínek pěstovat

Sazeničky si můžeme předpěstovat ze semen již na konci února. Klíčí při pokojové teplotě na vlhkém substrátu, ideálně pod krytem. Semenáčky potřebují co nejvíce světla. Na venkovní stanoviště se sazeničky přesouvají až v druhé půlce května. Svědčí mu kyprá zahradní zemina obohacená o vyzrálý kompost a listovku. Dá se vysadit do záhonů nebo do nádob.

Daří se mu na plném slunci, snese i polostín, ale květenství je bohatší na přímém slunci. Substrát by měl být neustále mírně vlhký, na zálivku však není náročný, jedenkrát týdně přidáme do zálivky tekuté hnojivo nebo zkvašený drůbeží trus. Pokud je pěstován jako pokojovka či na balkoně, můžeme mu dopřát pravidelné rosení listů, na zahradě mu postačí rosa. Odkvetlé květy můžeme odstraňovat, ale venku si s nimi poradí vítr. Pokud ho nepřeléváme, tak příliš netrpí na škůdce ani choroby.

madagaskarsky barvinek - Madagaskarský barvínek aneb barvínkovec růžový: Ideální rostlina na slunné terasy a balkony

Madagaskarský barvínek lze přezimovat při pokojové nebo i nižší teplotě. Na jaře se sestříhá a přesadí. Starší rostlinky ale už tolik nenakvétají, proto je lepší si každým rokem vypěstovat novou rostlinku. Množí se vrcholovými řízky.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář