miniokurka

Mexická miniokurka roste rychle a vypadá jak zmenšený meloun. Vysaďte si ji třeba na pergolu

Mexické okurky vypadají jako zmenšené melounky. Plody jsou skutečně malé, takže s nimi hlad příliš nezaženete, což ale vůbec nevadí. Kromě toho, že má jedlé plody, je i vzhledově atraktivní.

Mexická miniokurka (Melothria scabra) pochází z Mexika a Střední Ameriky. Má více názvů, setkat se můžete ještě s pojmenováním Cucamelon, mouse melon, peppinillio. Má velmi podobnou chuť jako nám známá okurka. Velikostí je však spíše jako větší kulička hroznového vína. Okurčičky dorůstají velkosti 1 – 3 cm. Vyrůstají ve velkém počtu na popínavé rostlině, ta je schopná během krátké doby zaplnit velké plochy. Můžete ji proto vysazovat například na pergoly, daří se jí dokonce i na balkoně.

Na pěstování není náročná, vegetace trvá až do zámrazu a po celou dobu můžeme sklízet plody. Plody lze používat stejně jak okurky, jen tak na chuť nebo do salátů či studené kuchyně.

miniokurky - Mexická miniokurka roste rychle a vypadá jak zmenšený meloun. Vysaďte si ji třeba na pergolu

Jak miniokurku pěstovat

V druhé polovině května se vysévají semínka přímo na záhon nebo do květináče či nádoby. Předpěstovanou rostlinku vysazujeme v druhé půli května, ale častěji jsou k sehnání spíše semena. Půda by měla být živná s dostatečným přísunem vláhy a živin. Hnojiva používáme nejdříve na růst, později na plod a květ.

Neměla by se podcenit ani opora, pokud ji nevysadíte v blízkosti pergoly nebo jiné pevné opory, napneme ji alespoň provázek, rostlina roste velmi rychle a dosahuje až třímetrové výšky. Miniokurku není třeba stříhat, jen pokud vám obrůstá prostor a brání například v pohybu.

Sklizeň začíná, když plody jsou velikosti hroznů a mají sytou barvu. Musíme sklízet pravidelně, jinak semínka vyplní celou dužinu a miniokurka ztvrdne. Plodů během sezóny vyrůstá opravdu hodně. Rostlinku lze pěstovat i na balkoně, což je výhoda pro ty, kteří nemají zahradu.

Péče v zimě

I když je miniokurka na pěstování nenáročná, zimní období by na venkovním stanovišti nepřežila. Na podzim se rostlina silně ostříhá, až téměř k zemi a vykope z půdy. Připravíme si igelitový pytlík s průduchy a sušším substrátem, schováme do sklepa, kde však teplota nesmí klesat pod bod mrazu. Na jaře vytáhneme a zasadíme, opět vyraší. Pěstování v nádobě je jednodušší na manipulaci.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít