Celerová nať: Pokud už ji doma máme, nejspíš ji vhodíme tak maximálně do vývaru, případně ty nejmladší listy použijeme jako základ nějaké chutné pomazánky. A právě proto jsme si dnes pro vás nachystali řadu zajímavých tipů, které vám umožní celer zpracovat opravdu do posledního kousku.
Celer jako takový je velmi univerzální potravina. Dá se zpracovat opravdu od bulvy až po list. Celerová nať navíc velmi dlouho vydrží a bez vady na kráse ji lze i mrazit. A to jak v syrovém, tak i ve zpracovaném stavu.
Může se také chlubit mnoha cennými látkami. Jde zejména o kyselinu listovou. Dále jsou pak listy celeru bohaté na vitamíny skupiny B (především B1, B2 a B6), vitamín C a vitamín A. Z minerálů dominuje draslík, hořčík, vápník, sodík, fosfor a železo – a samozřejmě nesmíme zapomenout ani na množství aminokyselin.
Měli byste vědět: pozor si musíme dát jen na alergii. Ta může být mnohdy skrytá a projevuje se poměrně nespecificky. Leckdy na ni přijdeme jednoduše tak, že celer spíše náhodně z jídelníčku vynecháme a rázem se zlepší naše zažívání, ekzémy apod.
Celerovou nať využijete nejlépe syrovou
Pokud vám nevadí její specifická chuť, jednoduše ji pokrájejte opravdu nadrobno a přidejte ji do pomazánky, salátů nebo polévek. Dobrou službu vám udělá i ve smoothie nebo proste schroupaná jen tak.
Skvělým tipem pro využití celerové natě je pesto. Ukážeme vám, jak ho připravit i jak ho použít.
Celerovo-petrželové pesto na těstoviny i do polévek
Základní recept není nijak složitý. Potřebujete jen několik základních surovin.
Ingredience:
- 1 díl celerové natě
- 1 díl petrželové natě
- olivový olej
- sůl a pepř
Natě dobře propláchněte a pokrájejte najemno. Předtím ji dobře prohlédněte. Zvláště ta celerová by na sobě neměla mít žádné hnědé flíčky. Teď natě rozmixujte s olivovým olejem. Přidávejte ho postupně tak, abyste získali požadovanou konzistenci. Na těstoviny se hodí pesto spíše hustší, naopak do polévek a omáček se vám bude lépe dávkovat v tekutější konzistenci.
Pesto můžete využít hned, nebo ho uskladnit v lednici. Vydrží tu asi 3-4 dny. Mnohem bezpečnějším způsobem jeho dlouhodobého skladování je proto jednoznačně zamražení. Rozdělte ho na malé porce – třeba za pomoci tvořítek na ledové kostky. Díky tomu později z mrazáku vyjmete přesně tolik pesta, kolik aktuálně potřebujete.
Náš tip: K této směsi můžete přidat i mrkvovou nať, nesmí však být příliš hořká. Můžete s ní nahradit polovinu celeru nebo vytvořit pesto ze tří stejných dílů celeru, petržele a mrkvové natě.
Recept na smoothie z celerové natě
Možná to nevíte, ale celer má velmi příznivý vliv na hladinu krevního cukru a cholesterolu. Také naše tělo čistí a zbavuje ho přítomnosti toxinů a dalších škodlivých látek. Snižuje vysoký krevní tlak, dokáže vám ulevit od zácpy a dalších obtíží zažívacího systému, podporuje správné fungování ledvin a v neposlední řadě je skvělý také na potenci a plodnost.
Přidat ho do ranní porce smoothie tak není vůbec špatný nápad. A právě proto jsme si pro vás dnes připravili chutný a rychlý recept, v němž hraje prim právě celerový stonek.
Ingredience na celerové smoothie:
- 1 velký stonek celeru
- velká lžíce baby špenátu
- 1 hrnek vody
- 1/2 zeleného jablka
- podle chuti citronovou šťávu (stačí jen pár kapek)
Celer oloupejte. Předtím ho samozřejmě pečlivě omyjte, stejně jako špenát. Jablko zbavte jádřince a vše dohromady nakrájejte na takové kousky, které se pohodlně vejdou do mixéru. Vše pečlivě rozmixujte a na závěr dochuťte citronovou šťávou. A o zdravou snídani nebo svačinu máte hotovou.
Náš tip: s chutí celerového smoothie se překvapivě dobře snoubí také máta, kterou můžete použít i na ozdobu.
TIP: Květináčů není nikdy dost.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz