Citróny: Patří do naší domácí lékárničky stejně neodmyslitelně jako třeba máta nebo med. I přesto se však vyplatí podívat se citrónu trochu na zoubek. Vyhnete se tak tápání při jejich nákupu i nesprávnému použití.
Dnes jsme si vzali na paškál především správný výběr a nákup. Ten zajistí, že v citronech najdete přesně tolik zdraví, kolik potřebujete. A pokud vás zajímá, jak dlouho vydrží právně zralý citrón rodilému Italovi ve spíži, určitě čtěte dál.
Nejlahodnější citróny pocházejí z …
Budete se možná divit, ale nedoporučíme ani Španělsko ani Řecko a dokonce ani Brazílii. Pro ty nej nej citróny musíte zamířit do jižní Itálie. Sázkou na jistotu je pobřeží Amalfi a sicilské Messiny. Ale nechte se mýlit, plody o velikosti pěsti tu nečekejte.
Naopak, vrcholem zdejšího umění jsou obří citrony sfusato amalfitano, které v našich obchodech běžně nepotkáte. Opravdu intenzivně voní a při dokonalé zralosti lze jejich sladkokyselou dužinu jíst i jen tak, bez přídavku cukru či čehokoliv jiného.
A když takové citrony uzrají pěkně na sluníčku a neuděláte chybu při skladování, vydrží vám bez použití jakékoliv chemie v domácích podmínkách i půl roku. To jen tak na okraj, kdybyste si chtěli přivést pár suvenýrů z dovolené. Zároveň také pochopíte, proč jsou u nás v módě nejrůznější citronové extrakty. Takovou chuť a vůni totiž zkrátka od běžného obchodníka nezískáte.
Když citrony, tak jedině bio – nebo ne?
Po nákupu bychom měli citrony vždy co nejpečlivěji umýt. To je stará známá rada, kterou však v posledních letech až příliš mnoho lidí ignoruje. Ano, je bohužel pravda, že běžnými postupy pesticidy z kůry citrusů neodstraníte (a nepomůže vám k tomu ani pořádný kuchyňský kartáček), ovšem na druhou stranu na sebe mohly v obchodě nachytat množství nepříjemné špíny a bacilů, které by vašemu zažívání určitě neudělali dobře.
A co si tedy počít s nabídkou biocitronů, s níž se v obchodech setkáváme stále častěji? Je samozřejmě důležité, abychom při konzumaci citrusů minimalizovali příjem nejrůznějších chemických látek. Nejde ani tak o pesticidy, ty se na citrusech nalézají v opravdu minimálním množství (a opravdu téměř nenajdeme rozdíl mezi bio a nebio variantou). Hlavní potíž tvoří fungicidy, jimiž se plody ošetřují při každé delší cestě, tedy i k nám.
Ze slupky je běžným omytím také nedostanete. Takže pokud často používáte citrónovou kůru nebo louhujete v nápojích celé plátky citronu, vsaďte raději na bio variantu, která je neobsahuje. Při použití běžných citronů standardním způsobem (vymačkání šťávy apod.) je však kontaminace fungicidy tak nepatrná, že nestojí za to kvůli tomu kupovat mnohdy předražené bio produkty.
Vyrobte si domácí citronový cukr
Pokud odstraníte z kůry citronu bílou část, nebude vůbec hořká. Usušte ji a poté najemno nastrouhejte. Ovšem můžete ji i zamrazit – vydrží vám tak dlouho čerstvá a skvěle se uplatní v nejrůznějších těstech nebo pokrmech z asijské kuchyně.
Ze sušené kůry si pak vyrobte domácí citronový cukr. Stačí vzít několik pruhů kůry, promíchat je se sklenkou cukru, dobře uzavřít a ponechat dva týdny v ledničce. Během této doby aroma citronu dokonale prostoupí svěřený cukr a vy budete mít v ruce dokonalý doplněk pro každé pečení.
Dejte si ale pozor. Citronový cukr nevydrží ve spíži ani v ledničce tak dlouho, jako ten vanilkový, takže ho využijte co nejdříve. Na čerstvou várku byste si měli zakládat každé dva měsíce. Jakmile ho však jednou nasypete na lívance nebo použijete do těsta na koblihy, už nikdy nebudete chtít péct bez něj. To vám garantujeme. Tak co říkáte, už míříte do obchodu pro síťku s čerstvými citrony? Vybírejte je podle váhy – čím jsou těžší, tím více ceněné a chutné šťávy obsahují. Šetřit se v tomto případě určitě nevyplácí.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz