V našich podmínkách se fíkovník obvykle pěstuje jako domácí pokojovka a venku se jen letní. Ovšem se změnou klimatických podmínek se na některých místech dá pěstovat celoročně venku, zvláště pokud se jedná o několikaletou rostlinu.
Kde se dá fíkovník pěstovat celoročně venku
Samozřejmě existují místa, která jsou pro celoroční pěstování fíkovníků venku vhodnější. Jedná se zejména o jižní Moravu, Polabí a střední Čechy. Zdejší klima je mírnější a nestane se vám, že by fíkovník uhynul mrazem.
Mladé rostliny
Mladé rostliny fíkovníků pěstujte jako rostliny v nádobách. Přes zimu je mějte uvnitř, při teplotě do 10 °C, od jara do podzimu je letněte venku – ovšem ne na přímém slunci a také dejte pozor na ranní přízemní mrazíky. Mladé rostliny je dobré jednou za 3 roky přesadit – vhodná zemina je složená z listovky, kompostu a písku. Můžete je přihnojovat, nejlépe organickým hnojivem na drobné ovoce nebo výluhem z kopřiv (recept jsme vám přinesli v některém z předchozích článků).
Starší rostliny
Starší a odolnější rostliny přesaďte do volné půdy. Výhodou je, že narostou mohutnější. Půdu volte stejnou jako v nádobách (obohaťte ji kompostem), stejné je i přihnojování. Liší se zazimování. Rozhodně jim zakryjte kořeny nastýlkou z listí, slámy nebo chvojí. Dokonce nevadí ani to, když nadzemní části zmrznou, protože na jaře vyraší nové. Máte-li ale dostatek trpělivosti a materiálu, můžete obalit i nadzemní části – například netkanou textilií.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz