sekera

Vybíráme správnou sekeru podle účelu

10.7.2020
2 078 Zobrazení

Sekera: Bydlíte-li na venkově, pak máte pravděpodobně krb nebo kamna, popř. kotel na dřevo, a tak se vám hodí mít vhodné nástroje na zpracování dřeva. Někdo nedá dopustit na štípače dřeva, ty jsou ale velké a poměrně drahé, takže pokud nepotřebujete naštípat dřevo pro několik domácností, vystačíte si se sekerou, popř. s více sekerami.

Není sekera jako sekera

Vždy záleží na tom, jaká polena budete štípat. Čím tlustší poleno, tím by měla být větší a těžší sekera, ale všechno má své meze. Někdy se vám může hodit odvětvovací sekera, jindy štípací klíny a palice, anebo tzv. kalač.

Odvětvovací sekera

Jedná se o poměrně inovativní nástroj, který má ostří po obou stranách. Můžete štípat dřevo, které má po stranách větve, a tak se jich rychle zbavovat. Hodí se spíš na slabší dřevo.

Krátká sekera

Krátká se zase hodí pro ženy anebo na štípání třísek. Je lehčí a tolik se nenamůžete. Krátkou a lehkou sekeru si pořiďte vždy jako doplněk k jakékoliv jiné sekeře, protože třísky na roztopení budete muset naštípat pokaždé.

Dlouhá sekera na větší špalky

Dlouhá sekera, ale zase ne příliš těžká (nejlepší je váha kolem 1 kg) se hodí na větší a silnější špalky. Měla by mít po straně výklenky, aby se nezaklínila ve dřevu a abyste ji mohli vytáhnout.

sekery - Vybíráme správnou sekeru podle účelu

Zdroj foto: pixabay

Kalač

Dlouhá sekera s dlouhou násadou je o něco těžší než běžné sekery. Dovolí vám rozštípnout i velmi silné špalky. Navíc do ní můžete bušit palicí nebo kladivem, stejně jako do štípacího klínu.

Vybírejte i podle materiálu topůrka

Sekery mohou mít různé typy topůrek. V zásadě se jedná o topůrka dřevěná a sklolaminátová. Obojí má své výhody a nevýhody, ale záleží spíš na vás, co se vám bude lépe držet v ruce. Dřevěná topůrka jsou příjemná na dotyk, nestudí, dají se vyměnit, ovšem trpí nárazy sekery do dřeva. Sklolaminátová topůrka jsou chladnější, ale zase ergonomicky tvarovaná a téměř nezničitelná.

Nezapomínejte na bezpečnost práce

A poslední, na co byste při práci se sekerou rozhodně neměli zapomenout, je bezpečnost práce. Přece jen se jedná o práci, která vás může zranit. Dbejte především na ochranu očí ochrannými brýlemi před létajícími třískami. Vždy mějte na rukou rukavice, abyste zamezili zranění. Vhodné jsou i pevné pracovní kalhoty, aby vám velké kusy dřeva nebo sekera nezranily nohy.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

1 Komentářů

Zanechte komentář

3 + 7 =