rozmaryn

Rozmarýn není jen klasicky modře kvetoucí

Máte rádi rozmarýn a rádi byste si dopřáli tuto bylinku v různých barevně kvetoucích varietách? Tak to pro vás máme několik nápadů a kultivarů.

Modře kvetoucí rozmarýny

Tuscan blue je nejvyšší odrůda rozmarýnu, která kvete modře a vytváří vzpřímeně rostoucí keříky. Je poměrně odolná a vydrží i menší mrazíky. Čím je rostlina starší, tím bývá odolnější. Výhodou je pravidelné zastřihávání, protože pak dobře košatí. Dá se výborně tvarovat.

Gorizia – nazvaná podle italského města – je rovněž modře kvetoucí a bujně rostoucí rozmarýn, který má o něco intenzivnější vůni než předchozí kultivar.

Herb Cottage je modře kvetoucí odrůda, která vytváří střední keříky, které jsou však velmi husté a kompaktní. Není potřeba je nijak zvlášť tvarovat.

Severn sea je typický svými obloukovitými větvemi. Je poměrně odolný a dá se tvarovat.

Corsican Blue je středně velký rozmarýn, dorůstá výšky 80–100 cm, který není tolik odolný jako některé předchozí odrůdy, doporučujeme jej důkladně zazimovat.

Majorca je poslední z modře kvetoucích rozmarýnů, rovněž méně odolný, ale zato krásně kvete a silně voní.

rozmaryn list - Rozmarýn není jen klasicky modře kvetoucí

Zdroj foto: pixabay

Růžově kvetoucí rozmarýny

Portuguese pink kvete růžově a patří k větším odrůdám. Roste bujně, dá se tvarovat, přímo vyžaduje zastřihávání.

Pink je odrůda s jednoduchým názvem, patří ke středně velkým rozmarýnům a je celkem odolná.

Provence Pink je odrůda pocházející z Provence a potřebuje vyšší teploty, a tedy i důkladné zazimování.

Suffolk je naopak růžově kvetoucí odolná odrůda střední velikosti.

Bíle kvetoucí rozmarýny

Albus patří mezi bíle kvetoucí rozmarýny, jedná se o celkem odolnou odrůdu středního vzrůstu a dobře se tvaruje.

Poléhavé odrůdy

Pokud byste si chtěli zahradu zpestřit poléhavými nebo převislými odrůdami, pak sáhněte po modře kvetoucích Prostratus, Santa Barbaře, Lockwoodu Forest, nebo růžově kvetoucí Shimmering Stars. Všechny tyto odrůdy je možné pěstovat jako půdopokryvné trvalky nebo jako převislé bylinky v květináčích.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář