Tentokrát se podíváme na tu stinnou stránku pěstování pokojových rostlin, a to na škůdce, kteří mohou napadnout a někdy i zcela zahubit rostlinu. Pokojové rostliny je třeba stále kontrolovat na přítomnost těchto škůdců, jinak můžeme přijít o celou naši dosavadní práci. Mezi nejčastější škůdce našich miláčků patří:
-
Svilušky
Svilušky jsou asi nejčastějšími škůdci pokojových rostlin (zejména palem), se kterými se můžeme setkat. Velmi jim prospívá teplé a suché prostředí, které v bytech v zimním období obvykle panuje, protože se chceme zahřát při příchodu zvenku. Svilušky nemůžeme vidět pouhým okem, jsou velké asi jen 0,5 mm, a dají se tedy vidět pouze pod mikroskopem. K tomu však obvykle není potřeba přistoupit, protože přítomnost svilušek poznáme podle rostliny samotné. Nejprve se objeví pavučinky v paždí listů, potom listy postupně ztrácejí zelenou barvu, jsou nejprve šedé, pak rezavohnědé a nakonec usychají. Pokud nezasáhneme, rostlina zahyne. Nejlepší prevencí proti sviluškám je pravidelné rosení. Pokud už je rostlina napadena, první pomocí je osprchovat ji. Když to nepomůže, musíme přistoupit k postřiku, a to buď na olejové bázi (např. Frutapon olej), nebo i chemickému (např. Svilustop nebo Omite).
-
Molice
Dalším nepříjemným hmyzem, který dokáže napáchat velké škody na pokojových rostlinách, jsou molice. Jedná se o bílé, cca 1 mm dlouhé motýlky, kteří poškozují listy rostliny sáním, ale navíc mohou přenášet i různé virózy. Také potřísňují listy lepkavým slizem, tzv. medovicí. Zde nepomůže ani rosení, ani sprcha, je třeba nekompromisně použít chemický postřik (např. Mospilan nebo Applaud apod.) Molice si často přineseme domů s novou koupenou rostlinou, a tak při nákupu rostliny vždy důkladně prohlédneme, a to i na rubu listů.
-
Červci
Posledními, ale o to úpornějšími škůdci, jsou červci. Je to velká skupina škůdců, která zahrnuje i puklice a štítenky (štítenky napadají hlavně kaktusy). Mnoho červců odhalíme na rostlině tak, že objevíme v paždí listů nebo na jejich rubu tzv. vatičky. Červcům voda příliš nevadí, takže nepomůže rosení či sprchování, ale účinným prostředkem je otření listů vatou namočenou v lihu. Pokud to nepomůže, sáhneme po chemii (Frtapon olej, Applaud aj.)
A pár rad na závěr:
- Kontrolujte rostliny hned při nákupu a potom i pravidelně doma.
- Rostliny nezapomínejte rosit.
- Nepřetápějte byt – to nesvědčí rostlinám, zato škůdcům to prospívá.
- Chemické prostředky používejte podle návodu a nejlépe ve větrané místnosti nebo venku.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz